Kardeş Kalemler

Dil Araştırmaları

Kalemdaş

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

AYB - Edebiyat Akademisi

Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması

Bengü Yayıncılık

Türk Dünyasında Edebiyat Adamı Ödülleri

Haberler

             Kazak edebiyatının değerli yazarı, kıymetli dostum Rahimcan Otarbayev’in vefat haberini büyük bir üzüntü ile öğrendim.

            Kazak tarihini, kültürünü ve Kazak dilinin güzelliklerini eserlerine taşıyan Otarbayev’in “Baş” romanı ve seçme hikayelerinden oluşan “Beyaz Kelebekler” adlı eserleri Türkiye’de yayınlandı. Onun 60. yaşı onuruna Avrasya Yazarlar Birliği tarafından yayınlanan Kardeş Kalemler dergisi “Rahimcan Otarbayev Özel Sayısı” ile onu okuyucularına yakından tanıttı.

            Kazakistan’da ilk kez yapılan ve dünyada da çok az rastlanan bir dramaturgun 12 eserinin 12 ayrı tiyatro tarafından sahnelendiği Mahambet Tiyatrosundaki festivale katılmak benim için, hayatımın özel anlarından bir olarak kalacaktır.

            Rahimcan Otarbayev’i Türkiye’de konuk ettiğimiz günleri ben, aile üyelerim ve Ankara’daki dostları için çok güzel anlar olarak hatırlayacağız.

            Büyük bir yazar, dramaturg, gerçek bir aydın ve samimi bir dost Rahimcan Otarbayev’e yüce Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Kıymetli eşi, çocukları ve tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.  

            O eserleriyle sahnelerde ve okuyucularının gönlünde sonsuza kadar yaşayacaktır.     

                                                                                                      

                                                                                                Dr. Yakup Ömeroğlu                                                                                                                              

                                                                                                          Genel Başkan

Yarışmada dereceye girenlere 19 Aralık 2017 günü Ferit Recai Ertuğrul Caddesi No: 8 Or-An ANKARA adresinde TÜRKSOY Konferans Salonunda  düzenlenen ödül töreni ile ödülleri takdim edilmiştir.

 Törene dereceye giren eserlerin yazarları, Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Eskişehir Milletvekili Sayın Prof.Dr. Nabi Avcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Hüseyin Yayman, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov, Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı  Sayın Prof.Dr. Sami Güçlü, Telif Hakları Genel Müdürü Sayın Dinçer Ateş, İçişleri Bakanlığı Kamu Güvenliği Teşkiltı Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Murat Yılmaz, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof.Dr. Musa Yıldız, Türk Cumhuriyetlerinden  temsilciler, çok sayıda aydın, bilim ve kültür adamları ile TRT televizyon ve radyo kanalları, Anadolu Ajansı, Azerbaycan Devlet Televizyonu, Kazakistan Devlet Televizyonu, gazete temsilcileri katılmışlardır.

18 Aralık 2017

Dereceye giren yazarların ve ülke temsilcilerinin karşılanması

18.30-20.30  Akşam Yemeği-

19 Aralık 2017

08.00-09.00 Otelde Kahvaltı

09.00--12.00  Şehir gezisi

12.30-14.00  Öğle Yemeği 

14.00-16.00      II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması Ödül Töreni

Açılış Konuşmaları

Dusen Kaseinov TÜRKSOY Genel Sekreteri

Dr. Yakup Ömeroğlu Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı,

Selamlama Konuşmaları

 Prof.Dr. Sami Güçlü Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı 

Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Eskişehir Milletvekili Sayın Prof.Dr. Nabi Avcı

 1. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması Ödül Takdimi

Teşvik Ödülü: Oğulmaya Semizade’ye

Prof.Dr. Musa Yıldız Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı               

Üçüncülük Ödülü Pervin Nuraliyeva’ya

       Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman  

İkincilik Ödülü Lütfi Şahsuvaroğlu’na   ,

     TÜRKSOY Genel Sekreteri   Dusen Kaseinov

Birincilik Ödülü Ahmetcan Aşirî’ye    

                   Kültür ve Turizm Eski Bakanı ve Eskişehir Milletvekili

                  Sayın Prof.Dr. Nabi Avcı

 

tarafından takdim edilmiştir.

 

Ödüllerin takdiminden sonra II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması Birincilik Ödülü sahibi Ahmetcan Aşirî, ödül alanlar adına bir konuşma yapmıştır. 

Tören sonrasında kokteyl düzenlenmiştir. 

 

Dereceye Giren Yazarların Özgeçmişleri:

Birinci: AHMETCAN AŞİRÎ-Uygur Kazakistan

       Ahmetcan Aşirî, 1938 yılında Kazakistan Almatı eyaletinin Şelek ilçesi Malıbay Köyünde dünyaya geldi. 1956 yılında Panfilov Öğretmen Lisesi’ni bitirdi ve 1961’de Al-Farabî Üniversitesi Filoloji Fakültesinden mezun oldu. 1961-62 yılları arasında Kazak Devlet Radyosunda Uygur Bölümünde çalıştı. 1962-65 yılları arasında I. Altınsarin Eğitim Bilimleri Araştırma Enstitüsünde eğitim aldı ve mezun olunca Almatı ili Talgar ilçesindeki öğretmen olarak görev aldı.

       1965’de “Osılay Ömir Süremin”, 1969’da “Keşpes Könilim”, 1987’de “Calgız Calbız” romanı, 1988’de “Solmas Gül”, “Nur Ana” uzun hikâyeleri kitap olarak yayınlandı. 1970-1982 yılları arasında “Uygur Avazı’’ gazetesinde sanat ve edebiyat bölümü editörü ve daha sonra aynı gazetenin genel yayın müdürü olarak çalıştı. 1969 yılından beri Kazakistan Yazarlar Birliği üyesi olan Ahmetcan Aşirî, 1982 yılında Kazakistan Yazarlar Birliği’nin Uygur dili ve edebiyatı hususunda edebî danışmanı olarak hizmet etmeye başladı. 1986’da Kazakistan Yazarlar Birliği’nin olağan kurultayında Birliğin sosyal ve edebî faaliyetlerden sorumlu başkan yardımcısı olarak seçildi. Yazarın “İdikut” adlı romanı Kazakistan Devleti tarafından 2003 yılında kitap olarak çıkarıldı. 2010 yılında da Rusçaya çevrildi. Bununla beraber yazarın bir çok hikayesi, romanı Kazak, Özbek, Yakut, Kırgız gibi Türk lehçelerine çevrildiği gibi Rus, Çin, Macar ve Ukrayna dillerinde de yayınlandı. 2013 yılında İdikut romanının devamı olan “Bavurçuk Art Tekin” romanı yayınlandı. Yine 2013 de “Dili Ziya” isimli romanı da Moskova’da Rusça çıktı. Yazarımızın birçok sahne eserleri Kazakistan Uygur Tiyatro sahnesinde yer almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır. “Ölmes Bolıp Turgandar”, “Mukamşı”, “Calgız Calbız”, “İdikut” v.d.

       Ahmetcan Aşirî 1988, 1998 ve 2009 yıllarında çeşitli vesilelerle Kazakistan Devleti tarafından takdirnameler ve madalyalar ile taltif edildi. 2011 yılında Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından takdirname ile kutlandı. 3 Ocak 2015 de yine Nursultan Nazarbayev’in buyruğu ile “Kazakistan Cumhuriyeti Emektarı” unvanı verildi. Evli, bir oğul bir kız babası, üç torun bunlardan da beş torun evladının da atasıdır.

 

İkinci: Lütfü ŞAHSUVAROĞLU-Türkiye

       Şair, Yazar, Yayıncı, Ziraat Yüksek Mühendisi, Bilim Doktoru olan Lütfü ŞAHSUVAROĞLU, 1957 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı.

       1975 – 1980 Divan Edebiyat dergisi yayıncısı ve çeşitli dergilerde yazarlık, yayıncılık ve cemiyetçilik Genç Arkadaş, Hasret, Nizam-ı Alem dergileri yayın yönetmenliği;  1983 – 1985 Genç Sanat Yayınevi kuruculuğunu yaptı. 1984 – 1986 Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Yönetim Kurulu üyeliği ve Ziraat Mühendisliği Dergisi; 1984 – 1987 Belediye Başkan Yardımcılığı; 1987 – 1988 Yeni Düşünce Gazetesi Yayın Yönetmeni;

1996 – 1998 Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı, Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni(KKTC) Tertip Komitesi Başkanı, 1991 – 2000 yılına kadar TKB Yayın Dairesi Başkanı, TRT YAY-ÇEP Program Koordinatörü, Bereketin Adı GAP Programları Yapımcısı;

       2000-2004 yılları Bakanlık Müşaviri (TKB), Yeni Türkiye Dergisi Yayın Kurulu üyeliği, TRT Yönetim Kurulu Üyesi (2005-2009); 2005-2009 yılları  Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı oldu.

       Yayınlanan eserleri;         1993, 1994, 1995, 1996 yıllarında Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı’nın Baş editörlüğünü yapmıştır.  1977’da Esir Türkler (Türk Dünyası Araştırması); 

1983’te Kafes Romanı; 1985’te Eylül Seneleri Şiir Kitabı;  1992’de Doktora Tezi Avrupa Topluluğu Karşısında Türkiye (Sektör analizi); 1996’da Münzevi Pürtelaş Şiiri; 1997’de Su Barışı – Türkiye Ortadoğu Su Politikaları; 1998’de Milli Sivil Stratejik Konsept (Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülü 1999); 2000’de Toprak ve Su Kaynaklarını Muhafaza ve Geliştirme – Strateji Yönetim Eylem Planı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayını; 2003’te Nurettin Topçu, biyografisi; 2004’te Necip Fazıl, biyografisi; 2004’te Ziya Gökalp, biyografisi; 2005’te Mehmet Âkif, biyografisi, 2005’te Namık Kemal, biyografisi, 2006’da 2024 romanı; 2007’de Kürtler Nasıl Türk Olur; 2007’de Ziya Gökalp ve Türkçülüğün Boyutları, 2008’de Milliyetçilik ve Namık Kemal, 2012’de Lambada Titreyen Alev Abdurrahim Karakoç, 2012’de LA HAVLE Lütfî Divanı – Şiirleri, 2013’te Şiir Şiir Muhsin Başkan; Şairin Haberci Olarak Portresi Abdurrahim Karakoç; 2015’te Ocak Sönmesin Diye Lütfü Şehsuvaroğlu Kitabı; Ashab-ı Kehfin Delikanlısı; Kürt Sorununa Türk Tarih Felsefesi Açısından Bir Yaklaşım; Erguvan Tahtındaki Lanetin Sırrı Kösem Sultanın Yüzüğü romanı, 2017’ Milli Şairin Portresi Mehmet Akif adlı eserleri yayınlanmıştır.

       Aldığı Ödülleri; Türkiye Yazarlar Birliği 1999 yılındaki Fikir Ödülü; 2012 yılında Yılın Vizyon Sahibi Yazar Ödülü TASAM; 2013 yılında Yılın Kültür ve Sanat Adamı Ödülü Radyocular Birliği; 2015 yılında Türk Ocakları Yılın Sanat Adamı Ödülü ve yine 2015 yılında Eskader Sinema Ödüllerinin sahibidir.

        Evli, üç çocuk babasıdır.

 

Üçüncü: NURALİYEVA PERVİN ALEMDAR KIZI - Azerbaycan

       Nuraliyeva Pervin Alemdar kızı Bakü'de doğdu. Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Filoloji Fakültesi’nde Lisans ve Yüksek Lisansını okudu ve 1989 yılında mezun oldu. Halen aynı üniversitede "Azerbaycan Edebiyatı" üzerine doktora eğitimi görüyor.

       Gençlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Altın Madalyası”, Edebiyat Vakfı’nın Resul Rıza adını taşıyan Uluslararası Ödülü’nün sahibidir. Azerbaycan Yazarlar Birliği ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesidir. "525. Gazete”sinin yazarıdır. Yayınlanmış denemeleri, öyküleri, tanıtım yazıları ve röportajları vardır. "Kar Yağacak" ve "Balerin" (Türkçe), "Samir için" (Rusça) nesir kitaplarının yazarıdır. Hikâyeleri Rusça, Türkçe, Letonca ve Litvanya dillerine çevrildi ve çeşitli yayınevlerinde yayınlandı.

       Ünlü yazar Anar'ın çalışmalarını analiz eden “Anar'ın Dünyası” kitabının yazarıdır. Aynı zamanda, "Kadın Olmak" adlı denemeli kitap yayımlandı. "Balerin", "Anar’ın Dünyası", "Sevdim Seni" adlı kitapları Türkiye'de Türkçe yayınlandı.

       Pervin, birçok çocuk oyununun yazarıdır. Azerbaycan Devlet Genç Tiyatrosu'nda "Kogal'ın Maceraları", "Deccal Keçi", "Maugli" oyunları oynandı. Çehov'un "Kuğu Kuşu Şarkısı" oyununa dayanarak yazdığı "Sonuncu" oyunu YUG tiyatro sahnesinde oynandı.

       2014'te Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından Gençlik İçin Başkanlık Ödülüne layık görüldü.

       2015 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Meclisi Başkanı Onursal Diploma Basın Günü vesilesiyle ödüle layık görüldü.

       Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesinde "Azerbaycan Edebiyatı Tarihi" bölümünün öğretmenidir.

       Azerbaycan Yazarlar Birliği Edebiyat Tebligatı Bürosu ve Edebiyat Dostları Kulübü başkanıdır.

 

Teşvik: OĞULMAYA SEMİZADE- Türkmen Sahra, İran

 

       Filolog, araştırmacı, gazeteci ve yazar olan Oğulmaya Semizade, 1965 yılında Türkmenistan’ın Krasnovodsk, şimdiki Balkan vilayetinin Garrıgala (Eskikale) ilçesinde doğdu. 1972-1973 eğitim-öğretim döneminde ilkokula başladı ve şehrin 2. Orta mektebini 1982-1983 eğitim-öğretim döneminde tamamladı. Öğrenciliğinden bu yana edebiyatla yakından ilgilenmektedir. Yüksek öğrenimini, Türkmenistan’ın Azadı Dünya Dilleri Enstitüsü Türkmen Dili ve Edebiyatı Bölümünde başarıyla tamamladı. Sonra, Türkmenistan İlimler Akademisi El Yazmaları Enstitüsünde yardımcı uzman kadrosuyla işe başladı. Ardından Türkmenbaşı El Yazmaları Enstitüsünde uzman kadrosuyla, tenkit ve tekstoloji bölümünde çalıştı.

       Enstitüde çalışırken sık-sık ilmi makaleleriyle, radyo ve televizyon programlarına katıldı, ilmi çalışmaları sürekli gazetelerde yayınlandı. Türkiye’de yapılan Karacaoğlan Sempozyumu için hazırladığı “Karacaoğlan ve Türkmen Ozanları” isimli çalışması dergilerde yayınlandı. Sonra, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Dünya Türkmenleri Araştırmaları Enstitüsünde bilim adamı olarak çalıştı. Türkmenistan Cumhurbaşkanı yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Aydoğdıyev’in danışmanlığında doktora tezini hazırlamaya başladı. Fakat Türkmenistan’da İlimler Akademisinin kapatılması sebebiyle doktorasını tamamlayamadı. Doktora tezinin konusu “İran Türkmenlerinin etnik tarihi” idi.

       İki kitabı ve 60’a yakın ilmi makaleleri, 20’den fazla hikâyeleri vardır. Iranda "Gerkezler in tarihi" ve "Abdulkadir ahun Dagistani" kitabi yayınlanmıştır.  Şu anda "Yersız Yurtsuz" ve "Hayme Ana" romanları üzerine çalışmalarını yürütmektedir.

       İlmi çalışmaları, makaleleri İngiltere, Türkiye, Türkmenistan, İran gibi ülkelerde yayınlandı. Sonra, Dünya Türkmenleri Humaneter Birliğinin “Türkmen Sesi” gazetesinde 1 yıl şube müdürlüğü yaptı. Şu anda 20 yıldır Türkmenistan’dan dışarıda, İran İslam Cumhuriyetinde yaşamaktadır. Eşi İranlı Türkmenlerden olup, bir kız ve iki oğul babasıdır.

 

Avrasya Yazarlar Birliği’in organizasyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destekleriyle gerçekleştirilen II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması Jürisi çalışmalarını tamamlamıştır.

 Azerbaycan, Başkurtistan, Gagauzya, Kazakistan, Kırgızistan, İran, Irak, Uygur, Türkmenistan ve Türkiye’den 48 eserin katıldığı yarışmada jüri değerlendirmede derecelerin aşağıda olduğu ilan edilmesine karar vermiştir:

           Yazar                                      Eser Adı                                        Ülkesi

 1. Ahmetcan Aşirî                      Şarbak                                           Uygur-Kazakistan
 2. Lütfi Şahsuvaroğlu                 Tuğrul Beyin Rüyası                          Türkiye           
 3. Pervin Nuraliyeva                    Aşar Geçer Aras’ı                            Azerbaycan
 4. Oğulmaya Semizade                Büyük Dağların Şarkısı                     Türkmen Sahra-İran

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 15.11. 2017

Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Dr.Yakup Ömeroğlu

 Ahmet Yesevi Madalyası ile onurlandırıldı

Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Dr.Yakup Ömeroğlu  Ahmet Yesevi Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı açılış törenlerinde Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof.Dr. Musa Yıldız tarafından Ahmet Yesevi Madalyası ile onurlandırıldı

Kazakistan'ın Türkistan şehrindeki kampüsünde 13 Ekim 2017 günü düzenlenen törende  Yakup Ömeroğlu ile birlikte  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi,  Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Cahit Bağcı yanı sıra Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş da madalya ile onurlandırıldılar.

Programda, Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız tarafından Hoca Ahmed Yesevi’nin ölümünün 850. yılı münasebetiyle misafir konuşmacılara altın madalya takdim edildi ve Kazak milli giysisi "çapan" giydirildi.

VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

Türkistan’da Gerçekleştirildi

Türk Dünyası edebiyatları arasında ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynayan, ülkelerinin seçkin edebiyat dergilerinin redaktörleri veya yöneticilerinin  davet edildiği kongrenin sekizincisi 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da gerçekleştirildi.

Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkentinin ev sahipliğinde  Avrasya Yazarlar Birliği ve TÜRKSOY’un işbirliği ile düzenlenen Kongre TİKA tarafından da destekleniyor.İlki 2007 yılında İstanbul’da gerçekleşen Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi daha sonra sırayla 2 kez Ankara, KTTC’de Lefkoşe, Kazakistan’da Astana,  Türkiye’de Eskişehir ve  Tataristan’da Kazan şehirlerinde toplandı.

Bu yıl  Kongreye, Azerbaycan, Başkurdistan,  Gagauzya,  Karaçay- Malkar, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım,  İran,  Özbekistan, Tataristan ve Türkiye’den edebiyat dergileri katıldı.

12 Eylül günü Ahmet Yesevî Üniversitesi Kültür Merkezi Salonunda başlayan Kongreye çok sayıda aydın yazar ve gençler katıldılar. Açılışta Güney Kazakistan Vali Yardımcısı Ulasbek Cedibekov,TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof.Dr. Fırat Pürtaş,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Mehmet Kutalmış, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ulugbek Esdevlet, Kazakistan’ın ünlü yazarlarından Merhabat Baygut ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu birer konuşma yaptılar.

Ömeroğlu konuşmasında bu kadar yüksek düzeyde ve geniş katılımlı bir edebi faaliyetin sekizinci kez toplanıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek edebiyat dergileri üzerinden kurulacak ilişkilerin önemine değindi. “Kitap klasiktir ama dergi her daim yenidir. Fikir ve kültür hayatına giren yeni düşünceler, yeni yaklaşımlar, yeni yazarlar, yeni şairler önce dergi sayfalarında görünmeye başlarlar. Türk Dünyasının yeni çağında dergiler aracılığı ile kurulan ilişki aslında geleceği inşaa etmektir. Kongrede birbirleriyle tanışan editörler, Türk Dünyasından şair ve yazarların eserlerine sayfalarında yer verirken aslında kendi ülkelerinde, kendi okuyucularının gönüllerinde Türk halklarına bir pencere aralıyorlar. Biz bu kongrenin katılımcıları yaptığımız büyük işin farkındayız. Gelecekte de bu buluşmaların ne kadar büyük bir dip dalgası oluşturduğu daha iyi anlaşılacaktır.” Dedi.  

Açılışta tanınmış Özbek yazar  Şükrulla’ya Türk Dünyasında yılın edebiyat adamı ödülü takdim edildi. Daha önce bu ödülü Türkiye’den Şair Ali Akbaş, Azerbaycan’dan ünlü yazar  Anar, Kazakistan’dan Tölen Abdik, Kırgız Halk Şairi Omor Sultanov ve  KKTC’den ünlü romancı İsmail Bozkurt, aldılar. Sağlık sebepleri ile Türkistan’a gelemeyen Şükrulla’nın ödülünü Özbek yazar Dauranbek Tacaliev aldı. Ödülü Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ve TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırak Pürtaş birlikte verdiler.

Açılış oturumunda Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yayınladığı Manevi Diriliği programı hakkında panel düzenlendi. Panelde İran Varlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Rıza Heyet, Azerbaycan Dergisi Genel Yayın Yönetmen Yrd.Sudaba Aghabalayeva,  Gagauzya’dan Anasözü Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Todur Zanet birer konuşma yaptılar.

Azerbaycan’dan Azerbaycan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni       SUDABA AGHABALAYEVA ,  Ulduz Dergisi editör Yardımcısı     TARANA MAMMADOVA, Başkurdistan’dan             Agidel Dergisi editörü SABIR SHARIPOV,     Başkurtistan Kızı Dergisi        Gulnaz Kutueva, Gagauzya’dan        Ana Sözü Dergisi Editörü      FIODOR ZANET, İran’dan            Varlık Dergisi MEHMET RIZA HEYET, Kazakistan’dan Ulduz Detgisi Genel Yayın Yönetmeni Ulugbek Esdevlet, Kasım Dergisi Genel yayın Yönetmeni Serik Sağıntay, Kazıkurt Dergisi Editörü, Merhabat Baygut, Carasöz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni  Gülnaz Karbekkızı,  Kırgızistan’dan Alatoo Dergisi Genel Yayın Yönetmeni AIDARBEK SARMANBETOV,  Kırım’dan Nenkecan Dergisi Editörü ZERA BEKIROVA, Özbekistan’dan kultur Uz Temsilcisi, Devranbek Tadcıaliev, Türkiye’den Kardeş Kalemler Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Osman çeviksoy,  Ayarsız Edebiyat Dergisi        Ragıp Vural, Tataristan’dan Biznig Miras dergisi LEMON LERONOV, İdel Dergisi          RADIK SABIROV,  Çuvaş Suvar Dergisi KONSTANTIN MALYSHEV, Kazan Utlar Dergisi ILFAK IBRAGIMOV,             Meydan Dergisi FIDAIL MAZITOV katıldılar.

Türkiye’nin tanınmış bilim adamlarından Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın sunacağı “Tarih Boyunca Türk Dünyası Kültüründe Türkistan” konulu konferansı verdi.

 Kongre Ahmet Yesevi Türbesi, Arslan Bab ve çevre gezileri ile devam etti.

Başarı ile tamamlanan Kongre aşağıdaki sonuç bildirisini kabul etti.

VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi  Sonuç Bildirisi

12-14 Eylül 2017 Türkistan-Kazakistan

Türkistan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında  Avrasya Yazarlar Birliği, TÜRKSOY ve TİKA’nın  işbirliği ile Güney Kazakistan Valiliği ev sahipliğinde  düzenlenen VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi,  Azerbaycan, Başkurdistan, Gagauzya, Çuvaş, Kazakistan,  Kırgızistan, Kırım,  İran, Özbekistan, Tataristan ve Türkiye’den  11 Türk Devlet ve Topluluğundan  34  Edebiyat dergisinin temsilcileri ile 12-14 Eylül 2017 tarihlerinde toplandı.

Kongre/ Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda yapılan açılış programı ile başladı.

Açılışın ardından Kazakistan Cumhurbaşkanı  Nursultan Nazarbayev’in Ruhani Diriliş Makalesi hakkında değerlendirme oturumu yapıldı. Oturumda Prof.Dr. Fırat Pürtaş, Dr. Yakup Ömeroğlu, Todur Zanet, Suduba Agabalayeva ve Dr.Rıza Heyet görüşlerini açıkladılar ve Kazakistan’ın Latin Alfabesine geçişi hakkında memnuniyetlerini dile getirdiler.

Açılışta tanınmış Özbek yazar  Şükrulla’ya Türk Dünyasında yılın edebiyat adamı ödülü takdim edildi. Sağlık sorunları sebebiyle Kongreye katılamayan Şükrulla’nın ödülünü Dauran Tajaliev aldı.

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi çalışmalarının etkinliğinin artırılması ve dergiler arası işbirliğinin artması için değerlendirmelerin yapıldığı oturumlar gerçekleştirildi.

Kongre delegelerinde oluşan bir heyet Güney Kazakistan Valisi Sayın Janseyit Tüymebay’a teşekkür ziyaretinde bulunmuş ve Valilikte toplanan alfabe değişikliği tartışmaları formuna katıldılar

Türkiye’nin tanınmış bilim adamlarından Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın sunduğu “Tarih Boyunca Alfabe Değişiklikleri ve Etkileri” konulu konferans verdi.

Yapılan çalışmalar sonunda Kongre aşağıdaki kararları almıştır:

 1. Bugünlerde Latin alfabesine geçme çalışmaları yürüten Kazakistan Cumhurbaşkanı ve Türk Dünyasının büyük lideri Nursultan Abişulı Nazarbayev’e, bu girişimin Türk halklarının edebiyatları arasında bağlantıların artmasına yapacağı büyük katkı göz önünde tutularak şükran duygularımızın bildirilmesine,

 

 1. Bütün dergilerde Türk Dünyası edebiyatları için özel bölümler açılmasına ve burada mümkünse her sayı dergiler arasında yazı değişimi yapılmasına,

 

 1. Bu özel bölümün “ Türk Dünyası Edebiyatı” olarak adlandırılmasına,

 

 1. Kongre üyesi dergiler arasında Azerbaycan Dergisinin 95, Juldız 95, Başkurtistan Kızının 50, Julduz 50, Anasözü 30 yıllık jübilelerinin tüm dergilerde özel yazılarla kutlanmasına, yine dergi editörlerinden Azerbaycan Dergisi editörü Sayın İntikam Kasımzade 75, Todur Zanet’in 60 yaşlarının dergilerce ortak kutlanmasına ve bunun bir gelenek olarak devam ettirilmesine,

 

 1. 2017 yılı Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı olarak Tatar şairi Zinnur Mansur”un ilan edilmesine, gelecek kongreye kadar yılın yazarı ile ilgili özel sayılar, yazı ve şiirlerinden tercümeler yayınlanmasına,

 

 1. Kongreye yaptıkları güzel ev sahipliği için Güney Kazakistan Valiliğine ve Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne şükranlarımızın bildirilmesine,

 

Karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Has Bahçe Edebiyat Sohbetleri

II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması
 

Copyright © 2018 Avrasya Yazarlar Birligi. All Right Reserve.
AYB Türk Dünyası Yazarlar Birliği üyesidir.