X. Uluslararası Türkoloji Kongresi Toplandı

Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen “X. Uluslararası Türkoloji Kongresi” 17-20 Ekim 2023 tarihleri arasında Kazakistan’ın Türkistan şehrinde yapıldı.

Kongreye Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı ve Kardeş Kalemler Dergisi Editörü Dr. Yakup Ömeroğlu da “Kardeş Kalemler Dergisi Örneğinde Türk Lehçelerinden Türkiye Türkçesine Aktarmanın Meseleleri” konulu bir tebliğle katıldı.

İlki 9-10 Ekim 2002 tarihinde düzenlenen Uluslararası Türkoloji Kongresi’nin sonuncusu olan X. ULUSLARARASI TÜRKOLOJİ KONGRESİ “Modern Türkoloji: Temel Paradigmalar ve Disiplinlerarasılık” ana temasıyla 17-20 Ekim 2023 tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı onuruna Kazakistan’ın Türkistan şehrinde yüz yüze ve çevrimiçi şekilde Ahmet Yesevi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ali Şir Nevâyî Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi (Özbekistan), Berdak Karakalpak Devlet Üniversitesi (Özbekistan) işbirliği ve Türk Dil Kurumu ve TİKA’nın desteğiyle düzenlenmiştir. 

Kongrenin açış konuşmaları Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Dr. Janar TEMİRBEKOVA, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami BATTAL, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ ve Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ömer GÖK’ün yanı sıra  tarafından yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Bülent Bayram ve ekibi tarafından düzenlenen ve 3 gün süren kongrede Kazakistan, Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Bosna Hersek, İran, Şili ve Rusya Federasyonu’ndan katılan bilim adamları tarafından 162 bildiri sunuldu.

Kongre, 19 Ekim 2023 tarihinde yapılan kapanış ve değerlendirme oturumunun ardından anı fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Türk Dünyasının Ortak Edebiyat Dergisi Kardeş Kalemler’in yeni web sayfası üzerinden Türk lehçelerinden Türkiye Türkçesine aktarmaların meselelerini anlatan Yakup Ömeroğlu, aktarma ve çeviri meseleleri üzerinde daha çok durulması gerektiğini ifade etti.