UNESCO, Dîvânü Lugâti't-Türk, yazar Sokbakbayev ve besteci Tilendiyev'e ilişkin özel karar aldı

UNESCO, Dîvânü Lugâti't-Türk'ün yazılışının  950. yıldönümü ve Kazak yazar Berdibek Sokpakbayev ile Kazak besteci Nurgisa Tilendiyev'in doğumunun 100.  Yıldönümleri tarihlerini  Özel Günler Takvimi'ne aldı.

Kazak yazar Berdibek Sokpakbayev'in eserleri Avrasya Yazarlar Birliği Bengü Yayınları tarafından Türkiye'de yayınlanmıştı.

lgili açıklama, Kazakistan Devlet Sekreteri, UNESCO Kazakistan Milli Komisyon Başkanı Erlan Karin tarafından yapıldı.

Karin, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında, "Kazakistan'ın,  yazar Berdibek Sokpakbayev'in 2024 yılında ve  ünlü besteci Nurgisa Tilendiyev'in 2025 yılında kutlanması beklenen yüzüncü yıl tarihlerinin UNESCO Özel Günler Takvimine dahil edilmesine ilişkin önerisi, UNESCO Genel Konferansı'nın 42. Oturumunda onaylandı" dedi. 
Bununla birlikte, Kaşgarlı Mahmut'un başyapıtlarından biri olarak bilinen Dîvânü Lugâti't-Türk'ün yazılışının 950. Yıldönümü tarihinin  UNESCO tarafından Özel Günler Takvimine dahil edildiğine de vurgu yapan Karin, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan'ın "Divan-ı Lügat at- Türk" adlı Türkçenin  ilk ansiklopedik sözlüğünün 950. Yıldönümünün kutlanmasına ilişkin ortak önerisi de onaylanmıştır. Sözlük, Kaşgarlı Mahmut tarafından 1074 yılında yazıldı. UNESCO Baş Konferansı'nın bu kararları Kazak kültürünü dünyada tanıtılmasına önemli katkı sağlayacağı kesindir."