Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Sempozyumu Büyük Bilginin Doğduğu Topraklarda Yapıldı

Divan-û Lügatit Türk'ün yazarı büyük bilgin Kaşgarlı Mahmut anısına düzenlenen Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Sempozyumu, Kırgızistan'ın Karakol Şehrinde düzenlendi.

Kasım Tınıstanov Üniversitesi, Kırgızistan Kültür Turizm Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TÜRKSOY tarafından düzenlenen  Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Sempozyumuna Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu da katıldım. 

Sempozyuma TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV, Türk Kültürü ve Miras Vakfı Proje Müdürü Nuri Aksu, Uluslararası Türk Akademisi temsilcileri katıldı.

Kırgızistan'ın tanınmış tarihçilerinden ve Kaşgarlı Mahmut ile ilgili kitabı bulunan Prof. Dr. Tınıçlıkbek Çoratekin ve bilim adamları katıldı.

Avrasya Yazar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu ise Türkiye'de yapılan Kaşgalı Mahmut çalışmalarından bahsederek uzun yıllardır büyük bilgin adına yürütülen Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması hakkında bilgiler verdi. Avrasya Yazarlar Birliği'nin  UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Genel Kurul Üyesi olduğunu ifade eden Ömeroğlu, UNESCO'nun Divan-û Lügatit Türk'ün yazılışının 950 yılını anlam ve kutlama programına dahil ettiği bilgisini paylaştı. 

Sempozyum ekibi daha sonra büyük bilginin doğduğu Barsgon köyünü ziyaret ettiler.