TÜRKSOY Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdevlet: "Filsitin'deki soykırımda öldürülen her insanla birlikte, insanlık da katlediliyor!"

TÜRKSOY Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdevlet, Almatı'da (Kazakistan) gerçekleştirilen "Asya ve Afrika Ülkeleri Yazarları 5. Konferansın 50. Yıldönümü" temalı uluslararası organizasyonda, Filistin'de yaşanan soykırım ve insanlık dramına dikkat çekti.

Almatı'da(Kazakistan), "Asya ve Afrika Ülkeleri Yazarları 5. Konferansın 50. Yıldönümü" temalı uluslararası konferans gerçekleştirildi.
Kazakistan Cumhuriyeti Milli Kütüphanesinde gerçekleştirilen söz konusu organizasyon, UNESCO Uluslararası Kültürleri Yakınlaştırma Merkezi ve Kazakistan Yazarlar Birliği tarafından düzenlendi.

UNESCO Uluslararası Kültürleri Yakınlaştırma Merkezi Müdürü Olcas Suleymenov'un yanısıra, Paris'ten  UNESCO Sekreterliği Araştırma ve Etik Çalışmaları Merkezi Müdürü Angela Melo da çevirim içi katılarak, açılış ve tebrik konuşmalarını yaptılar.

50 yıl önce Almatı'da gerçekleştirilen Asya ve Afrika Ülkeleri Yazarları 5. Konferansının önemi ve yeri vurgulunan etkinlikte, katılımcılara konuyla ilgili önemli arşiv görselleri sunuldu.

TÜRKSOY YAZARLAR BİRLİĞİ'NDEN, FİLİSTİN'DE YAŞANAN SOYKIRIMA "DUR!" ÇAĞRISI

TÜRKSOY Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdevlet, konferansta yaptığı konuşmasında Filistin'de yaşanan soykırım ve insanlık dramına dikkat çekerek, şunları vurguladı:

"Ben, konferans katılımcılarının dikkatini, bir anlığına dünyada yaşanan olaylara ve özellikle Filistin'de yaşanan soykırım ve insanlık dramına çekmek isterim. Dünya Şiir Hareketi, bu  soykırımın durdurulması için bir kınama bildirisini yayınladı. Biz, bildiriyi destekledik. 
Bunun yanı sıra, dün Türkiye'deki şairler, dünya şairlerine hitaben 24 dilde bir çağırıda bulundular. Sizlere,  bildirimizden bir parça okumak isterim:
"Filistin'de  öldürülen her insanla birlikte, insanlığın da katledildiğini" tüm gücümüzle haykırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz! 
Savunmasız kadınlar, ihtiyarlar ve çocuklar, sadece gözümüzün önünde değil, doğrusunu söylemek gerekirse, gözümüzün içinde, gözbebeğimizin içinde katlediliyorlar!  Şu an Gazze'de savaş teknolojisinin tüm imkanları kullanılarak, insanlar topyekun öldürülmektedir. Barbarlığın son adımına tanıklık ediyoruz.
Biz, şairler, Gazze'de ölüm ablukası altına alınan insanî değerleri ve hayatı kurtarmayı bir vazife olarak kabul eder, canilere DUR diyoruz!"
Şu an, dünya şairleriyle birlikte Kazak şairleri de bu Bildiri'yi desteklemektedir." dedi.

Bunun yanı sıra, TÜRKSOY Yazarlar Birliği Başkanı Ulugbek Esdevlet yaptığı konuşmasında, 
Asya ve Afrika Ülkeleri Yazarlarının söz konusu konferansın Kazak edebiyatı tarihindeki rölü ve önemi konusunda da önemli bilgileri aktardı.

Devlet ödülü sahibi B.Kanapyanov,  Halk Yazarı L.Şaşkova, kıdemli tercüman K.Hafizova ve tarih uzmanı Prof.Dr. İ.Krupko'nun da katıldığı söz konusu konferansa, yabancı ülkelerden Belorusya Yazarlar Birliği Başkanı A. Karlyukeviç, Çuvaşistan Yazarlar Birliği Başkanı M. Yuhma, Kırgız Ulusal İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı A. Ahmataliyev. Fransa Orta Asya Araştırmaları Enstitüsünün uzmanı N. Manickin konuşma yaptılar.