Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Türk Dünyasının Geleceğine Bakmak

Türk Akademisi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı münasebetiyle Lev Gumilyov Avrasya Millî Üniversitesi ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile ortaklaşa 16 Kasım 2023 tarihinde "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Türk Dünyasının Geleceğine Bakmak" konulu uluslararası konferans düzenledi.

Türk Tarih Kurumu şeref üyesi, Uluslararası Osmanlı Etütleri Komitesi Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın ana konuşmacı olduğu konferansta Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev, Türkiye Cumhuriyeti'nin Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Lev Gumilyov Avrasya Millî Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi - Bilim, Ticarileştirme ve Uluslararasılaştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcısı Janna Kurmangaliyeva, Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Özel Görevler Büyükelçisi Ontalap Onalbekuly, Nazarbayev Üniversitesi Kazak Dili ve Türkoloji Bölümü Başkanı Uli Schamiloğlu birer konuşma yaptılar. Etkinliğe diplomatik misyon temsilcileri, devlet adamları, aydın kesim temsilcileri ve Türkologlar da katıldı.

Akademi Başkanı Şahin Mustafayev, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında Türk dünyasının geleceğine bakıldığında Türk devletleri için büyük fırsatların açıldığını kaydetti.

Şahin Mustafayev, “Jeopolitik ve jeoekonomik açıdan Türk Dünyasının öneminin giderek artmaktadır. İsitikrarsızlığın arttığı çalkantılı dünyada Türk Dünyası’nın barış ve refah bölgesi olma potansiyeli çok yüksektir. Önümüzdeki süreçte, Türk Dünyası’nın uyum, kardeşlik, dostluk, güvenlik, istikrar ve barışın korunduğu bir bölge olmaya devam etmesini temenni ederiz." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçisi Mustafa Kapucu, 3 Kasım 2023'te Astana'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesinin üst düzeyde gerçekleştiğini kaydetti. Zirve toplantısının Türk devletleri açısından dönüm noktası olduğunu belirten Büyükelçi ayrıca, Türkiye'nin 100. yıl dönümüne ilişkin etkinliği düzenleyen Türk Akademisi ve Lev Gumilyov Avrasya Millî Üniversitesi'ne teşekkür etti.

Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Özel Görevler Büyükelçisi Ontalap Onalbekulı, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yıl dönümünü kutlayarak, Türkiye'nin başarılarının tüm Türk dünyasının gururu olduğunu vurguladı.

Türkiye'den özel olarak davet edilen Profesör İlber Ortaylı “100.Yılında Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Dünyası” konulu bildiri sundu. İlber Ortaylı, Türk halkları arasında kültürel bağları derinleştirmenin ve bütünleşme sürecinde kültürel iş birliğini geliştirmenin önemine değindi. Türk Akademisi’nin bu alandaki çalışmalarına yüksek not verdi.

Konferans kapsamında, Türk tarihçisi Afet İnan'ın Türk Akademisi’nin inisiyatifiyle Kazakça’ya aktarılan "Kemal Atatürk'ü Anarken" kitabının tanıtım töreni gerçekleştirildi.

Bu yeni yayın, Türk aydın sınıfının önde gelen temsilcilerinden Afet İnan Hanım'ın, Türk dünyasının büyük şahsiyeti, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki anılarını ve düşüncelerini içermektedir.

Toplantı sonunda Profesör İlber Ortaylı’ya, Türk dünyasının bilimsel bütünleşmesine yaptığı katkılarından dolayı Türk Akademisi şeref madalyası takdim edilerek Lev Gumilyov Avrasya Millî Üniversitesi Fahri Profesörü unvanı verildi.