Tataristan’da, “Milli Kültür Yılı” programı kapsamında 500’ü aşkın kültürel etkinlik gerçekleştirildi

“Tataristan’da, “Milli Kültür Yılı” olarak ilan edilen 2023 yılı kapsamında 500’ü aşkın kültürel etkinlik gerçekleştirildi.”

İlgili açıklama, Tataristan Kültür Bakanı Yardımcısı Damir Natfullin tarafından yapıldı.

 

Tatar-İnform ajansında gerçekleştirilen basın toplantısında  açıklamalarda bulunan Tataristan Kültür Bakanı Yardımcısı Damir Natfullin, “Milli Kültürler ve Gelenekler Yılı” olarak ilan edilen 2023 yılında, ülke genelinde 500’ü aşkın kültürel etkinliğin düzenlendiğini açıkladı.

Natfullin, yaptığı açıklamasında şunları ifade etti:

“Bu, öncelikle kültür bakanlığı için de, yetkili devlet organları için de, yerel kurumlar için de büyük sorumluluktu. Bu yıl, ülke genelinde 500’ü aşkın etkinlik düzenlendi. “Milli Kültür Yılı” ile ilgili her ilçenin kendi eylem planı onaylanmıştı.”

“Mili Kültür Yılı” resmi kapanış gala programının, “Halk Birliği Günü” etkinlikleri kapsamında 3 Kasım’da, “Kazan Expo”da gerçekleştirileceğini kaydeden Natfullin, galaya 2.5 bin konuğun ve bini aşkın sanatçıların katılacağını aktardı.

Natfullin, yaptığı açıklamasında, “Oldukça geniş katılımlı bir etkinlik olacaktır. 2.5 bin civarında konuğun; bunun yanısıra, bini aşkın sanatçının katılım sağlanması bekleniyor.” şeklinde ifadelere yer verdi.

“Katılımcı sayısı ve geri dönüşlerden elde ettiğimiz bilgilere göre, bu yıl milli bayramların etkin ve organizasyonlarda da Tataristan’da yaşayan halkların kültür ve geleneklerinin derin bir şekilde yansıtıldığını söyleyebiliriz” dedi, Tatristan Kültür Bakanı Yardımcısı Damir Natfullin.

Bilindiği üzere, Tataristan lideri Rustam Minnihanov, 2023’ü “Milli Kültür ve Gelenekler Yılı” olarak ilan etmişti...