Şuşa’da I. Türk Dünyası Kültür Forumu Düzenlendi

Şuşa - 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında Azerbaycan Kültür Bakanlığı, TÜRKSOY ve Uluslararası Türk Akademisi iş birliğinde Azerbaycan’ın Millî Lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 100. Yılına ithafen Şuşa’da I. Türk Dünyası Kültür Forumu düzenlendi.

TÜRKSOY üyesi ülkelerden çok sayıda bilim, sanat, edebiyat ve kültür insanının katıldığı etkinliğin açılışını Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Şahin Mustafayev, TÜRKPA Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Azerbaycan Millî Bilimler Akademisi Başkanı Ord. Prof. İsa Habibbeyli ve Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı, Azerbaycan Halk Yazarı Anar Rzayev yaptı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, burada yaptığı konuşmada sadece Azerbaycan halkının değil, bütün Türk Dünyası’nın Lideri Haydar Aliyev’in 100. yılına ithaf edilmiş bu özel etkinlikte Türk Dünyası seçkin insanlarıyla bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

RAev, “Yıllardır her türlü sınamaya galip gelen Türk Dünyası iş birliği ruhu sizlerin fikirleri üzerinde daha da güçlenecek, ortak geleceğimize dair umut  olmaya devam edecektir.”

Azerbaycan Milletvekili ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof.Dr. Nizamî Caferov’un yönettiği “Yakınlaşmalar ve Ayrışmalar” başlıklı oturumda Azerbaycan İlimler Akademisi Başkanı Ak. Prof.Dr. İsa Habibbeyli, Türk Dünyası Önceki Aksakalı Prof. Dr. Mustafa İsen, Kırgızistan İlimler Akademisi Cengiz Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü Müdürü Ak. Prof.Dr. Abdıldacan Ahkmataliyev, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, Azerbaycan Milletvekili yazar, Sabir Rüstemhanlı, Azerbaycan ve Türk dünyası araştırmalarının önde gelen isimlerinden Prof.Dr. Yavuz Akpınar ve Özbekistanlı alim Prof.Dr. Babahan Şerif birer konuşma yaptılar.