Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü'nün 90. Yılı Kutlandı

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü'nün kuruluşunun 90. Yılı etkinlikleri Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de kutlandı. 4 Mart 2024  günü saat 11.00’da Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Başkanlık Heyetinin Büyük Akt Salonunda yapılan toplantıya  Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu da katıldı. 

Törenler, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü'nün 2013 yılından bu yana yayınladığı kitapların sergisi ile başladı.

Azerbaycan Millî İlimler  Akademi Başkanı ve Enstitü Müdürü Ak.Prof.Dr. İsa Habibbeyli'nin açış konuşmasını yaptığı toplantıda Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev,  Azerbaycan Hemkarlar Teşkilatı Konfederasyonu Başkanı  Milletvekili Settar Möhbalıyev,  Halk Şairi Sabir Rüstemhanlı, Azerbaycan Aksakallar Şurasının Başkanı  Milletvekili Eldar Guluyev, Medya Şurası Başkanı Reşat Mecid, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu,  Özbekistan Ali Şir Nevai Dil ve Edebiyat Üniversitesi Rektörü Ak. Prof.Dr.  Şuhrat Siracatinov ve  filolji ilmleri üzere Felsefe Doktoru Aysel Gurbanova  birer konuşma yaptılar.  

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi. 

“Bu yıl Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Nizamî Gencevî Edebiyat Enstitüsü’nün kuruluşunun 90. Yılı doldu. Bu şanlı tarih öncelikle Enstitünün bilim adamlarına ve çalışanlarına, Azerbaycan edebiyat camiasına ve tüm Türk dünyasına kutlu olsun.

Azerbaycan edebiyatı Nizamî Gencevî Edebiyat Enstitüsü’nün çalışmaları olmadan değerlendirilemez. Enstitü, klasik dönemden günümüze kadar Azerbaycan edebiyatının tüm dönemleri üzerinde nitelikli araştırmalar yaptı, bu araştırmaları yayınladığı dergi ve kitaplarla bilim dünyası ile ilgililere ulaştırdı.

Enstitü tarafından yazılan Azerbaycan Edebiyatı Tarihinde Yunus Emre’nin Azerbaycan şairi olarak anılması son derece önemli bir hadisedir. Böylelikle kardeş Türkiye ve Azerbaycan’ın arasında ortak bir köprü değil ortak bir kök oluşturulmuştur. Yunus’un şiirleri halkların gönüllerini birleştirecektir.

Nizami Edebiyat Enstitüsünün son on yılda  yayınladığı 950 kitap üzerinde de durmak istiyorum. Enstitünün yayınladığı bilimsel dergilerde bu rakama eklenirse Enstitü son on yılda her hafta iki yayın çıkarmıştır. Bu son derece önemli bir başarıdır. Tüm emeği geçenleri tebrik etmek istiyorum.

Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Nizamî Gencevî Edebiyat Enstitüsü’nün son yıllardaki en kıymetli çalışmaları ise hiç şüphesiz, Türk halklarının edebiyatları üzerine yapılan çalışmalardır.  Bir dönem Nizamî Gencevî Edebiyat Enstitüsü Müdürlüğünü de yapan Milletvekili, Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Başkanı ve dünyaca tanınmış edebiyat araştırmacısı Prof.Dr. İsa Habibbeyli’nin, Türk halklarının edebiyatlarının araştırılmasına ve Azerbaycan edebiyatının gelişimi ile ilgili bağların kurulmasına yönelik çalışmalar, Enstitüyü yüksek bir noktaya taşımıştır. Elbette dünya edebiyatlarında başlayan süreçler ve gelişmeler de Enstitünün donanımlı bilim adamları tarafından takip edilip Azerbaycan kamuoyuna aktarılan çalışmalar da yapılmış ve yapılmaktadır. Ancak Türk halkları edebiyatlarına verilen önem, bu konuda çalışan araştırmacıların faaliyetleri Azerbaycan’ı Türk halklarının edebi ilişkilerinde öne çıkarmıştır.

Enstitü’nün Türk halkları edebiyatlarını araştırmadaki gayretleri, aslında Azerbaycan edebiyatı proseslerinin de daha yakından öğrenilmesi için son derece gereklidir. Birbirine yakın ilişkili edebiyatların topluca incelenmesi, Azerbaycan edebiyatını ve düşünce tarihini daha derinden öğrenme imkanı vermektedir. 

Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Nizamî Gencevî Edebiyat Enstitüsü’nün uyguladığı bu metot, Türk halklarının edebiyatlarını araştıran bütün kurum ve bilim adamlarına örnek olmalıdır. 

Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Nizamî Gencevî Edebiyat Enstitüsü’nün değerli müdürü Ak.Prof.Dr. İsa Habibbeyli’nin şahsında bütün Enstitü çalışanlarını tebrik ediyorum. “

Ömeroğlu, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü'nün kuruluşunun 90. Yılında 

AMEA Nizamî Gencevî Edebiyat Enstitüsü’nün İlmi Yayınlar ve Prognozlagdırma Şubesinin Müdürü, Filoloji üzere felsefe Doktoru, Doçent. Töhfe Mammedaga qızı Taltbova  ve 

AMEA Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü’nün Mehmet Akif Ersoy Türkiye edebiyatı merkezinin Müdürü, Filoloji İlimleri Doktoru, Doçent; Egqane Akif qızı Babayeva’ya 

Avrasya Yazarlar Birliği Onur Madalyası takdim etti. 

Değişik alanlarda insanların çalışmalarına göre ödüllendirildiği törenlerde Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu’na Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü tarafından “edebiyat araştırmaları ilminin gelişmesine gösterdiği sürekli ilgi ve edebiyat sahasında yaptığı faaliyetleri için Edebiyat Araştırmaları İlmine Destek Ödülü verildi.

Ömeroğlu ödül için şükranlarını bildirdi.