MURAT AVEZOV 80 YAŞINDA

TÜRKSOY ve Kazakistan Büyükelçiliği iş birliğiyle çağdaş Kazak edebiyatının ünlü simalarından Murat Auez'in 80. yaşı vesilesiyle “Doğumunun 80. yılında Murat Auez Konferansı ve "Birliktelik" Kitabı Tanıtım Toplantısı” düzenlendi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’in ev sahipliğinde 04 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen etkinlikte, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Murat Avezov’un kızı Alua Avezova, Murat Auezov Kültür Merkezi Müdürü Diyar Konayev, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu ve felsefeci Musurkul Kabılbekov birer konuşma yaptı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev yaptığı açış konuşmasında, TÜRKSOY olarak dünyada kültürün, sanatın, edebiyatın tanıtılmasına vesile olan bütün paydaşlarını takdirle karşıladıklarını ve bu tür etkinlikleri desteklemeye çalıştıklarını bildirdi.

Bugün TÜRKSOY çatısı altında çağdaş Kazak edebiyatının önemli isimlerinden Murat Auez’i andıklarına dikkati çeken Raev, bu tür etkinlikler sayesinde halklarımız arasındaki kardeşlik bağlarının her geçen gün daha da güçlendirdiklerini kaydederek, “Teşkilatımızın 30. yılını kutladığımız bu günlerde ünlü yazar Muhtar Auezov’u da unutmadık ve unutmayacağız.” dedi.

Murat Auez’in Kazak ve Kırgız halkının ortak yazarı olduğunu ve her iki ülkede de çok sevildiğini belirten Raev, “Türk Dünyası’nın ortak değeri, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'u dünyaya tanıtan Muhtar Avezov'dur. Muhtar Avezov'un oğlu Murat Auez ise benim üstadımdır.  Benim kaleme aldığım eserleri çeşitli dillere tercüme edilerek yayımlama ve yayma konusunda doğrudan destek olmuştur.” diye konuştu.

Protokol konuşmaların ardından, TÜRKSOY tarafından Türkçeye aktarılarak yayınlanan Murat Auez’in "Birliktelik" kitabının kurdele kesimi gerçekleşti.

Konuşmacılar, rahatsızlığı nedeniyle etkinliğe katılamayan Murat Auez’in hayatı, çalışmaları ve edebiyat yolu hakkında bilgiler sundular.

Etkinlik günün anısına çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.