Muhsin Yazıcıoğlu Üstün Hizmet Ödülü AYB Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu’na verildi.

Gönüllerde Birlik Vakfı tarafından bu yıl üçüncüsü verilen    Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri    sahiplerini buldu. 

Edebiyat ödülü -Mustafa Ruhi Şirin’e,

Araştırma ödülü Prof.Dr Nejla Günay’a

Düşünce ödülü Prof.Dr.Levent Bayraktar’a

Kültür Sanat ödülü Nazif Tunç'a 

Ve Üstün Hizmet Ödülü Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu’na verildi.

Gönüllerde Birlik Vakfı tarafından her yıl düzenlenen Muhsin Yazıcıoğlu Ödül Töreni 26 Ağustos 2023 günü Ankara’da Millî Kütüphane Konferans Salonunda yapıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Yazıcıoğlu'nun hayatını anlatan kısa film gösterisi yapıldı.

Törende Gönüllerde Birlik Vakfı Başkanı Mahir Damatlar ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Çağlayan birer konuşma yaptılar.

Vakıf Başkanı Mahir Damatlar konuşmasında “ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle ödül töreninin bugüne ertelendiğini belirterek vakfın deprem bölgesinde, Suriye ve Balkanlarda yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verdi ve ödül alanları kutladı. Damatlar, “ daha önce 25 Mart'ta gerçekleştirilmesi planlanan törenin Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ertelenerek bugün icra edildiğini” kaydetti. Yazıcıoğlu'nun büyük bir medeniyet hayal ettiğini anlatan Damatlar, her yıl gerçekleştirilen ödüllerle onun hayal ettiği medeniyet yolculuğunu genç nesillere sirayet ettirme gayretinde olduklarını dile getirdi. "Gönül coğrafyamızdaki her türlü sıkıntı bizi yakinen ilgilendiriyor" iyen Damatlar, Yazıcıoğlu'nun bir değer olduğunu, o değerin kaybolmayıp her geçen yıl daha da değerlendiğini belirterek, "Biz de vakıf olarak bunun vesilesi olmaya çalışıyoruz. Gönül coğrafyamızdaki her türlü sıkıntı bizi yakinen ilgilendiriyor. Biz aynı zamanda güneyimizden, kuzeyimizden Balkanlar'a kadar mazlum ve mağdur kardeşlerimizin her türlü desteğine, yardımına gücümüz yettiği kadar koşmaya çalışıyoruz" dedi

Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Çağlayan ise parti ile yapılamayan hizmetlerin yerine getirilebilmesi için vakıf kurma fikrin merhum Yazıcıoğlu’na ait olduğunu söyleyerek bugün Gönüllerde Birlik Vakfında yapılan çalışmalarla onun idealleri yaşatılmaktadır” dedi ve ödül alanları tebrik etti.  "Böyle bir insanı kaybettik diye herkes o 'ah'ı her zaman çekiyor" Yazıcıoğlu, bu ülkenin meselelerini kendisine dava etmiş insanların hayallerini gerçekleştirebilecek biriydi" olarak tanımlayan Gönüllerde Birlik Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hasan Çağlayan şöyle devam etti : "Böyle bir insanı kaybettik diye herkes o 'ah'ı her zaman çekiyor. Fakat bizler yakın dostları ve arkadaşları, memleketimiz için bir lideri kaybetmemizin yanında bir dostu kaybetmenin acısını ve sıkıntısını çekiyoruz. Ben de her Muhsin Yazıcıoğlu denildiğinde bir 'ah' çekiyorum büyük özlem, hasretle onu yad ediyorum." Çağlayan, “Gönüllerde Birlik Vakfı'nın, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayallerinin gerçekleştirilmesi için kurulduğunu” söyledi

Gönüllerde Birlik Vakfı tarafından,  Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatının 14'üncü yıl dönümü anma etkinlikleri çerçevesinde 

Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen  '3. Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri 2023  ödülleri 

"Edebiyat Ödülü" Mustafa Ruhi Şirin'e, "Düşünce Ödülü" Prof. Dr. Levent Bayraktar'a, "Araştırma Ödülü" Prof. Dr. Nejla Günay'a, "Kültür-Sanat Ödülü" Nazif Tunç'a, "Üstün Hizmet Ödülü" ise Dr. Yakup Ömeroğlu'na takdim edildi.

Rahatsızlığı sebebiyle törene katılamayan Mustafa Ruhi Şirin’in teşekkür mesajı okundu ve diğer ödül sahipleri de birer teşekkür konuşması yaptılar.

Ödülünü Gönüllerde Birlik Vakfı Mütevelli heyeti Başkanı Hasan Çağlayan’ın elinden alan Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu ise yaptığı teşekkür konuşmasında Vakıf yönetimine ve seçici kurula şükranlarını ifade etti.