Manas temalı sinema filmin çekilmesi önerildi

Kırgızistan’da, dünyaca ünlü epik destan kahramanı Manas ile ilgili sinema filmin çekilmesi önerildi.

Öneri, Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un katılımı ile gerçekleştirilen 2. Milli Kurultay çalışmalarında Bişkek delegesi ve Bengü Yayınları  arasından Ürkün Kızıl Katliam adlı eseri yayınlanan yazar Baktıbek Maksutov tarafından yapıldı.

Maksutov yaptığı konuşmasında, “Bir çok ülkeler kendi kahramanları hakkında film çekmiştir. Biz de Manas'ın dünyaca tanınmasını için çalışmalıyız.” diyerek, Manas'ın kahramanlıkları konulu sinema filmin çekilmesini önerdi.

Bunun yanısıra, kurultay çalışmaları kapsamında, 2025'te Manas'ın doğumunun 1130. yıldönümü dolayısıyla Manas ve Manas Destanı temalı kültürel etkinliklerin düzenlenmesi teklif edildi.

Ayrıca, kurultaya katılan delege Kalıbek Beyşengaziyev, Kırgızların safkan av köpeği “Taygan”ı UNESCO’nün kültürel değerler listesine dahil edilmesi için ilgili çalışmaların başlatılması yönünde bir öneride bulundu.

Safkan Taygan av köpeklerinin, Kırgızların bir ulusal markası olmasıyla birlikte, mitolojiye göre, bir kuş köpeği olan Simurg'un neslinden geldiği söylenmektedir.