Kırgızistan'da Türkan Şoray'a 'Dünya Sinemasına Katkı' ödülü

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Türkiye’nin konuk ülke olarak katıldığı 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali başladı. Toktogul Satılganov Milli Filarmonisi’nde düzenlenen festivalin açılış törenine Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov, Bişkek Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliyev, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altınbek Maksütov’un yanı sıra Kırgızistan, Türkiye ve diğer ülkelerden sinema sanatçıları, yönetmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende Kırgızistanlı yazar Cengiz Aytmatov’un unutulmaz eserinden uyarlama 'Selvi Boylu Al Yazmalım' filminin başrol oyuncusu, 'Yeşilçam'ın Sultanı' lakaplı Türkan Şoray da onur konuğu olarak yer aldı. Dünya Sinemasına Katkı ödülüne layık görülen Şoray’a, ödülünü Bişkek Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliyev takdim etti. Sanatçı, törende yaptığı konuşmada, bu toprakların yetiştirdiği dünya çapında sevilen yazar Cengiz Aytmatov’un memleketine 45 yıl aradan sonra tekrar geldiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Başkent Bişkek’te 17-21 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşecek olan Bişkek Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen Konuk Ülke Türkiye Sineması Haftası Açılış Gala Programına Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Sadır Caparov’un himayesinde düzenlenen ve Türk Dünyası'nın bilge yazarı Cengiz Aytmatov'un doğumunun 95. yılına ithaf edilen festivalin onur konuğu ise Cengiz Aytmatov'un unutulmaz eserinden uyarlanan "Selvi Boylum Al Yazmalım" filminin başrol oyuncusu Türk Sinemasının Sultanı Türkân Şoray'dı.

Programın başında Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından hazırlanan «Afişlerle Türkân Şoray» adlı serginin açılışı yapıldı. Açılışı bizzat Türkân Şoray yaptı. Oynadığı filmlerin afişlerinden oluşan sergiyi gezerken çok duygulandığını ve mutlu olduğunu dile getiren sanatçıya Selvi Boylum Al Yazmalım filminin afişi önünde kırmızı eşarp hediye edildi.

Sergi açılışının akabinde Manas Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezindeki programa geçildi. İki kardeş ülkenin millî marşlarının okunmasıyla başlayan program Manas Üniversitesinin tanıtım filmi, Bişkek Uluslararası Film Festivali’nin tanıtım filmi ile Türkân Şoray’ın biyografisinin anlatıldığı kısa filmle devam etti.

Ve Türkân Sultan Sahnede

45 yıl sonra yeniden ata topraklarına ayak basan Türkân Şoray, Rektör Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’ın eşliğinde sahneye çıktı.

Salondaki konukların ayakta alkışlayarak karşıladığı Türkân Şoray kendisine gösterilen ilgi karşısında oldukça duygulandı.

Türkân Şoray’a Manas Üniversitesi 25. Yıl Hizmet Madalyası

Türkân Şoray’a Rektör Prof. Dr. Alpaslan Ceylan tarafından Manas Üniversitesi 25. Yıl Hizmet Madalyası takdim edildi. Duygularını ifade etmek için mikrofonu eline alan Şoray, burada çok güzel karşılandığını ifade ederek, “Bu üniversiteyi hiç unutmayacağım. Hepinizi sevgi ile kucaklıyorum. Sevgimi de kalbimi burada bırakıyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Yaşasın Türk Cumhuriyetlerinin dostluğu ve kardeşliği!” dedi. Salonda bulunan öğrencilere hitaben de “Gençlerimiz, sizler dünyayı güzelleştireceksiniz. Dünyanın umudu gençlerde. Sizlerden güzel şeyler bekliyoruz. Keşke yanınızda olsam da bu sıralarda otursam. Üniversitede okumak ve akademik tahsil yapmak çok güzel. Bunu çok güzel değerlendirin. Çünkü çok değerli bir üniversitedesiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kırgızistan'a ikinci kez geldiğini anımsatan Şoray, yazar Cengiz Aytmatov'un evini ziyaret ettiğini ve anılarının tekrar canlandığını da sözlerine ekledi.

“Türkân Şoray bir okuldur, bir üniversitedir.”

Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ceylan ise, “Türkân Şoray bir okuldur, bir üniversitedir. Cengiz Aytmatov’un dediği gibi, bütün duyguları anlatmaya yetecek kadar kelime yoktur.  Zaten gerek de yoktur. Türkan Hanım’ı da anlatmaya yetecek kelime yok, kendisi bir sultandır ve bizim başımızın tacıdır. Manas Üniversitesi’nde olması bizi gururlandırıyor. Kendisini üniversitenin bir üyesi olarak kabul ediyoruz. Var olsun. Sağ olsun. İyi ki buradasınız.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Şoray'a Kırgızistan'ı ilk ziyaret ettiğinde çektirilen fotoğrafların yer aldığı tabloyu hediye ederken; T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam da sanatçının yağlı boya portresini takdim etti.

Büyük alkışlarla sahneden inen Türkân Şoray’ın ardından program açılış konuşmalarıyla devam etti.