Kırgız Ozan Barpı Alıkulov Ankara’da Anıldı

Doğumunun 140. yıl dönümünde Kırgız Halkının Yetiştirdiği Büyük Şair ve Ozan Barpı Alıkulov Anma Etkinliği 27 Şubat 2024 günü saat 16.00’da  TÜRKSOY’da yapıldı. 

Etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Calal-Abad bölgesi yetkili temsilcisi Abssattar Sırgabaev konuşmacı olarak katıldı. 

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu da etkinlikte bir konuşma yaptı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev etkinlikte yaptığı konuşmada “Barpı Alıkulov’un ortaya koyduğu sanat sadece Kırgız halkına değil bütün Türk Dünyası’na hitap eden evrensel niteliklere haizdir. 

Barpı’nın şiirleri ortak Türk Dünyası kültürünün yansıması, ortak hafızamızın tezahürüdür. Onun sanatında var olan insan hakları, aşk, özgürlük ve adalet gibi evrensel temalar Barpı Alıkulov’un dünyayı kapsayan bir sanatçı olduğunun kanıtıdır. Anadolu’da âşıklık geleneğin en başarılı temsilcilerinden birisi Âşık Veysel olmuştur. Tıpkı Barpı gibi o da sazıyla ortak Türk Dünyası hafızasındaki yerini almıştır. 

Ortak kültür hafızamızda yerini alan ve bu hafızanın oluşmasında katkı sağlayan Türk Dünyası sanatçılarını anmak, ortaya koydukları sanatın tanınması ve yayılmasını sağlayarak unutulmamalarını temin etmek TÜRKSOY’un temel görevlerinden biridir.” dedi. 

Daha sonra söz alan Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Barpı Alıkulov’un sanatçı kişiliğine ve kaleme aldığı eserlerdeki felsefi derinliğe değindi ve “Türk Dünyasının kültürel anlamdaki birliği günümüz dünyasında çok önemli bir zarurettir. Biz aynı kökten beslenen ulu bir ağacın dallarıyız. Birliğimizi beraberliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği gibi 21. Yüzyıl Türk Dünyası’nın asrı olacaktır.” dedi. 

Etkinlikte söz alan Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Calal-Abad bölgesi yetkili temsilcisi Abssattar Sırgabaev ise konuşmasında “TÜRKSOY’un yaptığı faaliyetleri Barpı Alıkulov’un eserlerinde yakalamış olduğu evrensel kültürel mirasın yaşatılması açısından önemli. Genel Sekreter Sultan Raev’e böylesine önemli çalışmaların yürütülmesinde ön ayak olduğu için teşekkür ediyorum.” dedi. 

Etkinliğin panel bölümünde, Prof. Dr. Sulayman Kayıpov, Dr. Yakup Ömeroğlu, Dr. Öğr. Üyesi Osman Arıcan ve araştırmacı Sabırbek Börübay, Barpı Alıkulov’un hayatı ve sanatçı kişiliği ile ilgili hazırladıkları sunumları dinleyicilerle paylaştı. 

Ödül ve plaket töreninden sonra icra edilen komuz gösterisi ve Manas destanından sonra etkinlik sona erdi.