Kardeş Kalemler Dergisi Seydazim Kadırbay Özel Sayısı Yayınlandı

Kardeş Kalemler dergisinin  (Haziran 2023) 198. sayısı,  Alaş Hareketi’nin öncülerinden biri olan Seydazim Kadırbay’ın Vefatının 85. Yılı vesilesiyle onun ve mücadele arkadaşlarının hatırasını yaşatmak için özel sayı olarak yayınlandı. Seydazim Kadırbay Özel Sayısı'nda yurt içinden ve yurt dışından birçok akademisyen, araştırmacı ve yazar katkıda bulundu. Prof. Dr. Naciye Ata Yıldız, Prof. Dr. Nergis Biray , Prof. Dr. Güljanat Kurmangaliyeva Ercilasun, Dr. Uşkın Seydirahmanulı, Dr. Alma Saylavkızı, Dr. Alibek Baybol, yazar Kaysar Alim araştırmacı Yeldos Toktarbay, Gülnar Duvlatova  ve Seydazim Kadırbay'ın torunu Asanali Seydahmet yazılarıyla Alaş Hareketi'ne ve Alaş Hareketi içerisinde Seydazim Kadırbay'ın yeri ve önemine değindi.  
Seydazim Kadırbay’ın da içinde yer aldığı Kazak Millî Hareketi Alaş, tarihte çok özel izler bıraktı. Alaş tarihin bir döneminde kurulup etkiler yapan ve sonra toplum hayatından çekilen bir hareket değildir aksine Alaş, oluşturduğu yüksek millî ruh ve derin düşünce tarzıyla bugün de yaşamaktadır. Seydazim Kadırbay,  Stalin tarafından şehit edilen suçsuz aydınlar arasında yer aldı.  

Ayrıca bu sayıda Türk Dünyası'nın iki hanım şairinin eserleri de okuyucuyla buluştu. Kırgızistan’dan Burulkan Sarigulova ve Türkmenistan’dan Oğulcennet Beşimova yeni şiirleri ile bu sayıda yer aldı. Dergi de yer alan diğer kıymetli bir yazı ise Prof. Dr. İshak Özkan tarafından kaleme alınan Ahilik Değerleri başlıklı makalesidir.