Karakalpakistan'da, Edebiyat Bayramı Etkinlikleri: Karakalpak Yazarlarının Eserleri Özbekçe yayınlandı

Karakalpakistan'ın başkenti Nukus'ta devam eden “Edebiyat Günleri” etkinlikleri çerçevesinde, “Edebiyatlar Dostluğu - Halklar Dostluğu” temalı edebi ve kültürel etkinliğin düzenlendiği bildirildi.

Etkinliğe, Özbekistan Halk Yazarı, Karakalpakistan Yazarlar Birliği Başkanı Kenesbay Karimov, Özbekistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Gayrat Macid, “Şark Yulduzi” ve “Zvezda Vostoka” edebiyat dergilerinin baş editörü Sirociddin Rauf, gazeteci Salim Aşur, Karakalpakistan halk şairi Rustom Musurmon, “Amudaryo” dergisi baş editörü Halila Davlatnazarova, Karakalpakistan Halk Yazarı Allanazar Abdiyev, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Edebi ve yaratıcılık alandaki ilişkilerin sosyo-kültürel hayata etkisi ve önemi vurgulunan etkinlikte, edebiyatın ve “Şark Yulduzi” ile “Zvezda Vostoka” dergilerinin kardeslik ilişkilerin artmasına sağlayabileceği katkılarına dikkat çekildi.

Etkinlik çerçevesinde, Özbekistan Yazarlar Birliği’nin Özbekçe neşrettiği Karakalpak yazarlarından Kenesbay Karimov’un “Ağabey” romanı, Uzakbay Pircanov’un “Hazonrezgi” hikayeler külliyatı, Bahtiyor Gencemurat’ın “Yüreğin Alevli Seması”, Saginbay İbragimov’un “Yol Ortası” şiirler külliyatı ve duayen yazar Gafur Şermuhammad'ın   "Mardu Maidan" hikayeler külliyatının tanıtım törenleri düzenlendi.

Etkinliğin sonunda, Özbekistan Yazarlar Birliği tarafından Karakalpakstan Cumhuriyeti Bilgi-Kütüphane Merkezi'ne yeni  eeserlern de yer aldığı kitaplar hediye edildi.

Nukus’ta, Edebiyat Bayramı etkinlikleri devam ediyor...