Büyük Sanatyçı Şir Ali Curayev Vefat Etti

Özbekistanlı halk sanatçısı Şir Ali Curayev, 4 Eylül 2023 tarihinde 77 yaşında Özbekistan'ın Taşkent şehrinde hayatını kaybetti. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve devlet bakanları, sanatçının ölümü nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti. 

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev taziye mesajında, "Şir Ali Curayev, benzersiz yeteneği, eşsiz sesi ve yüksek performans becerileriyle yüzlerce parlak şarkı yaratarak halkın büyük saygısını kazandı. Özbek şarkılarının, altın değerinin zenginleşmesinde, klasik ve modern edebiyatın pek çok şiirsel eserine melodiler yazarak paha biçilmez bir katkı yaptı" ifadelerini kullandı.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu da yayınladığı taziye mesajında "Onu tanımaktan çok memnun olmuştum. Gerçek bir sanatçıydı. Eserleriyle günümüz Özbek müziğini yukarılara taşıdı. Şirali Curayev de göçünü toplamış. Derinden üzüldüm. Oysaki uzun zamandır onunla tekrar sohbeti, onu yeniden dinlemeyi arzu ediyordum. Şimdi gönlümde koca bir boşluk var.

Nur içinde yatsın.

Mekanı cennet olsun.

Ailesine, tüm sevenlerine, Özbek müzik camiasına, kardeş Özbek halkına başı sağlığı diliyorum." dedi.

 

ŞİR ALİ CURAYEV KİMDİR?

Şir Ali Curayev, 12 Nisan 1947'de Öbzekistan'ın Andican bölgesinin Asaka ilçesinde doğdu. 1987'de Curayev, Özbekistan Halk Sanatçısı ve 2018'de Tacikistan Halk Sanatçısı unvanını aldı. 1991 yılında Ali Şir Nevai'nin adını taşıyan Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Ödülü'ne layık görüldü. 12 Nisan 2022'de Cumhurbaşkanının kararnamesi ile Curayev'e 75. yıldönümünde "Ülkeye Saygı" Nişanı verildi.

Curayev'in besteleri genelde; Ali Şir Nevai, Zahiriddin Muhammad Babur, Sadi Şirazi, Hafız ve Mevlana Celaleddin Rumi'nin şiirlerinden oluşuyor.