BENGÜ YAYINLARI 500. KİTABINI YAYINLADI

Bir Avrasya Yazarlar Birliği kuruluşu olan BENGÜ YAYINLARI TÜK DÜNYASINADAN 500. KİTABINI YAYINLADI

Türk Dünyasından edebi ve ilmi kitaplar yayınlayan bir ihtisas yayınevi olan Bengü, Azerbaycan edebiyatının ölümsüz eseri Mirza Alekber Sabir'in Hophopname kitabını 500. yayın olarak okuyucuyla buluşturdu.

Yayınevi bu duyuruyu büyük şair Alekber Sabir'in doğum gününde yaptı.

Bengü Yayınları Genel Yayın Yönetmeni ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu Yaptığı açıklamada şunları söyledi: 'Bengü Yayınları 2007 yılında ilk kitabını yayınlamıştı. Türk Dünyasında tanınan Osman Batur'un hayatını anlatan biyografik roman Kaharlı Altay Meryem Hakim çevirisi ile yayınlanmıştı.  O günlerde yayın sayısının elliye yüze çıkması bizim için büyük hedefti. Çünkü Bengü Yayınları Türk Dünyası edebiyatlarından eserler yayınlamak üzere yola çıkmış bir ihtisas yayıncılığını hedeflemiş yayıneviydi.  Yani yayıncılık için dar bir alandaydık. Yayınlanacak kitapların mali yönünü çözmek de sıkıntılı bir nokta olsa da yayınlayacak eser bulmak daha da zordu.  Edebî çevirmeni çok az, okuyanı sınırlı bir alanda yayıncılık yapacaktık.

Azerbaycan’ın ve Türk dünyasının büyük şairi Aliekber Sabir’in ölümsüz eseri Hophopname ise Bengü Yayınlarının 500. Kitabı olarak yayınlandı. Büyük Türkolog Doç.Dr. Seyfettin Altaylı’nın yayına hazırladığı eser, günümüzde de Azerbaycan’ın ve Türk dünyasının ahvalini yansıtmaktadır.

Yayın sayımızın beş yüze ulaşması bizler için büyük mutluluk.

Böylelikle tarihte ilk kez bir yayınevi Türk dünyası edebiyatlarından 500 kitaplık bir katalog oluşturdu.

Bunu bizlere lütfeden rabbimize binlerce şükrediyoruz.

Eserlerinin Bengü Yayınlarından çıkması için gönderen yazarlarımıza, şairlerimize, çevirmenlerimize ve editörlerimize de şükranlarımızı sunuyoruz.

Yayınlar  arasında şiir, hikaye kitapları, romanlar, araştırma eserleri var.

Bu kitapların arasında bazı eserler yazıldıkları ülkede yayınlanmadan Türkiye’de yayınlandı. Örneğin Anar’ın Kerem Gibi kitabı ilk kez Türkiye’de yayınlandı sonra Azerbaycan’da okuyucuyla buluştu.

Yine Tataristan’da Roza Tufitullova kaleme aldığı Gülsüm  romanı da Tataristan’dan önce Ankara’da Bengü Yayınları arasında çıktı.

Sosyal medyadan ve basından Gülsüm romanının çıktığını öğrenen okuyucular Kazan’ın o güzel kitapçısı Tataristan Neşriyata gidip kitaptan satın almak istediklerini söylemişler. Oradaki görevliler bu talepleri hayretle karşılar. Neden sonra anlaşılır ki, Gülsüm romanı Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bengü Yayınlarının bir örnek olmasını diğer ülkelerde de benzer yayınevlerinin açılmasını temenni ediyoruz.

Bengü Yayınları Türk Dünyasından 500 eseri bir arada yayınlayarak tarihî bir başarıya imza attı.

Desteklerinizin devamını diliyoruz.'  dedi

 

Ayrıntılı bilgi için;

https://www.benguyayinlari.com/urun/hophopnam-butun-siirler

Bengü Kitabevi

Hacettepe Mahallesi Hamamönü Sokak No:8/A Altındağ/Ankara

İletişim: (0312) 311 70 62

(0312) 311 70 52

bengukitabevi@gmail.com