Bakü 9. Uluslararası Kitap Fuarı sona erdi.

Azerbaycan'da 9. Uluslararası Bakü Kitap Fuarı kapılarını kitapseverlere açtı.

Azerbaycan'ın Ulusal lideri Haydar Aliyev'in doğumunun 100. yılına ithaf edilen fuarın açılışına, Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, Azerbaycan Ombudsmanı Sabina Aliyeva, Azerbaycan Bilimler Akademisi Başkanı İsa Habbibeyli, Azerbaycan Basın Konseyi Başkanı Reşat Mecid ve çok sayıda kitapsever katıldı.

Bakü Expo Center'da 11 ülkeden yaklaşık 140 yayınevinin katılmıştır. 
Fuarda, aralarında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY, Türkiye Diyanet Vakfı, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, İstanbul Ticaret Odası gibi kurumların da yer aldığı yaklaşık 20 Türk yayınevi, kitaplarını Azerbaycanlı okurlarla buluşturdu.

Kitap fuarının son gününde Kültür Bakanlığı 9. Bakü Uluslararası Kitap Fuarı'nın ödül töreni düzenlendi

"En Yaratıcı Stand Düzeni" kategorisinde "Everest" ve "Çınar", "En Aktif Yayınevi" kategorisinde ise "Kaun" yayınevleri birinci oldu.  "Haydar Aliyev - 100"  kitabı "Haydar Aliyev Yılına ithaf edilen en iyi kitap" ödülüne layık görüldü.
Rövşen Abdullaoğlu, Karamat Büyükçol "En Çok Okunan Yazar" adaylığını, Dinara Aliyeva, Şamil Rahmanzadeh, Ayşen Valiyeva "En Aktif Okuyucu" adaylığını, Hazar Süleymanlı ise "En İyi Okuyucu" adaylığını kazandı.

Kazananlara plaket ve para ödülleri verildi.