AYB Genel Başkan Yardımcısı OSMAN ÇEVİKSOY BAYRAMİÇ MEHMET AKİF ERSOY KİTAP GÜNLERİNİN ONUR KONUĞU OLDU

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Bayramiç’te düzenlenen Mehmet Akif Ersoy Kitap Günleri'nin açılışı İlçe Kaymakamı Alper Taş, İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Etik, onur konuğu Avrasya Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Osman Çeviksoy ve ilçe protokolünün katılımıyla gerçekleşti. Bayramiç’te coşkuyla başlayan kitap günleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar devam etti.   

Onur konuğu olarak davet edilen, Türk Edebiyatının usta kalemi Osman Çeviksoy, yaptığı açılış konuşmasında; etkinliğe gösterilen yoğun ilgiden ve İstiklal Marşı’mızın yazarı büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu, ilk çocukluk yıllarını geçirdiği Bayramiç’te bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. İlçe yönetiminde gördüğü uyumun, birlikte düzenlenen kültürel etkinliklerin bütün yerel yönetimlere örnek olmasını dilediğini belirtti.  

Osman Çeviksoy, 23 Ekim günü öğleden önce Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda Gazi Ortaokulu öğrencileriyle “kitap, kültür, okumak” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Programa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Etik, okul müdürü, öğretmenleri de katıldı. Söyleşi sonunda öğrenci ve öğretmenlerden gelen soruları cevaplayan ÇEVİKSOY peşinden kitaplarını imzaladı.

Onur konuğu, öğretmen yazar Osman Çeviksoy aynı gün öğleden sonra yine aynı konferans salonunda Mustafa Gülşen Çınaroğlu Anadolu Lisesi öğrencileriyle buluştu. Buluşmaya öğrencilerle birlikte milli eğitim müdürü, okul müdürü ve okulun öğretmenleri de katıldılar. Söyleşi sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Etik, konuk yazar Çeviksoy’a ilçe öğrencileri arasında düzenlenen yarışmalarda derece alan eserlerle, öğrenciler için açılan yazarlık atölyelerinde üretilen eserlerden oluşmuş kitaplar hediye etti. Bunlar geleceğin yazar ve şairlerini müjdeleyen kitaplardı.Daha sonra Çeviksoy, Bayramiç Öğretmenevi ve ASO bahçesinde açılışı yapılan fuar alanına geçerek kitaplarını imzaladı. 

24 Ekim Salı günü öğleden önce Mustafa Gülşen Çınaroğlu Anadolu Lisesi yazarlık atölyesi öğrencileriyle buluşan eğitimci yazar Osman Çeviksoy, öğleden sonra da Bayramiç Öğretmenevinde çeşitli okullardan gelen öğrenci ve öğretmenlerle yazarlık atölyesi çalışması gerçekleştirdi.

Akşam fuar alanında hazırlanan özel bölümde konuk yazarla milli eğitim müdürü, okul müdürleri, öğretmenler bir araya gelerek eğitim, öğretim, kitap okuma, okutma konularında görüş ve anılarını paylaştılar. Kendisinin de emekli bir öğretmen olduğunu belirten Çeviksoy, ilçede tanıştığı öğretmenlerdeki kitap ve meslek bağlılığını gelecek açısından umut verici olarak değerlendirdi. Çanakkale’nin, dolaysıyla Bayramiç’in Türkiye kitap okuma sıralamasında ön sıralarda oluşunun altını çizdi. Yöneltilen soruları öğretmenlik ve yazarlık deneyimlerine dayanarak cevapladı. 

Bayramiç’te yoğun ilgiyle karşılanıp ağırlanan ve dolu dolu iki gün geçiren Osman Çeviksoy Ankara’ya küçük bir yorgunlukla fakat büyük bir huzurla döndü.