ASTANA’DA TÜRK FİLMLERİ HAFTASI BAŞLAYACAK!

“Astana’da Türk Filmleri Haftası", Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından 13-18 Kasım 2023 tarihleri arasında başkentte düzenlenecektir. Etkinlik, iki kardeş ülke arasındaki kültür köprülerinin güçlendirilmesine katkı yapmayı amaçlamaktadır. 

Etkinliğin ilk günü Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğini yaptığı “Kelebeğin Rüyası” filmi Kazak sinemaseverlerle buluşacaktır. 

13 Kasım’da başlayacak etkinlik kapsamında Türk sinemasının en iyi örneklerinden 6 film, izleyicilerin beğenisine sunulacaktır. “Türk Filmleri Haftası” 18 Kasım’a kadar Keruen Alışveriş Merkezi sinema salonlarında devam edecek. Kazak sinemaseverler, “Kelebeğin Rüyası”, “120”, “Ertuğrul 1890”, “Uzun Hikâye” ve “Son Mektup” gibi filmleri Rusça altyazılı olarak izleme imkânı bulacaktır. Bir Yeşilçam klasiği olan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi ile etkinlik son bulacaktır.

Gösterilecek filmlerin Türkan Şoray, Kadir İnanır, Yılmaz Erdoğan, Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Farah Zeynep Abdullah gibi başrol oyuncularının Kazak sinemaseverler tarafından sevilen, bilinen oyuncular olması, aynı zamanda etkinliğe olan ilginin artmasını sağlamaktadır.

 Atıf Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Osman Sınav gibi başarılı isimlerin yönettiği filmlerin gösterileceği etkinlikle ilgili Kazak basınında tanıtım amaçlı çok sayıda haber yayınlanmaktadır. 

Türk dizi ve filmlerinin büyük ilgiyle takip edildiği Kazakistan’da Astana YETKM tarafından her sene “Türk Filmleri Haftası” ve “Aylık Türk Filmleri Günü” gibi etkinlikler düzenlenmektedir. 

Son olarak, geçtiğimiz aylarda Kazakistan’ın saygın üniversitelerinden Nazarbayev Üniversitesi ve Avrasya Milli Üniversitesinde Cumhuriyetin 100. Yılı vesilesiyle “Son Mektup” ve “120” filmleri izletildi.