Edebiyat Yarenleri Toplantısı

Edebiyat Yarenleri Toplantısı


Avrasya Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen Çevrim İçi Edebiyat Yarenleri Toplantısı 02 Mart 2023 günü saat 20.00'da yapıldı. 

Toplantıya 10 ülkeden 42 yazar ve şair katıldı.

Toplantı Avrasya Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı ve Edebiyat Yarenleri Koordinatörü Osman Çeviksoy'un sunumuyla başladı. 

Avrasya Yazarlar Birliği Yazarlık Atölyelerinden yetişen veya edebî faaliyetlerini Birlik çevresinde sürdüren yazarlar ile tüm Türk Dünyasından edebiyat severlerin katıldığı toplantının geçmişi hakkında bilgi verdi. 

On beş yılı aşkın bir zamandır düzenlenen Edebiyat Yarenleri Toplantılarının her Perşembe günü saat 20.00'de çevrim içi olarak yapılacağını duyuran Osman Çeviksoy, yeni dönemde toplantıların iki bölümden oluşacağını söyledi. "İlk bölümde Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu'nun Türk Dünyası, kültür ve tarih konularındaki sohbetinin ardından yazarlar yazdıkları son  eserlerini kendi yorumlarım ile okuyacaklardır" dedi.

Sohbet bölümünde konuşan Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ise "Medeniyetimizin sohbet merkezli bir medeniyet olduğundan bahsetti. Türk kültür tarihinin her döneminde  kurulan sohbet halkalarının ilim ve irfan ehlini beslediğini belirten Ömeroğlu, büyük irfan ehli Muhammed Parsa'nın namazın kazası olur, sohbetin kazası olmaz sözüyle sohbet halkalarına verdiği değeri ifade ettiğini söyledi. 

Yarenlik geleneğinin de Türk kültür geleneğinin kendine has özellikler kazanmış bir sohbet türü olduğunu, Edebiyat Yarenleri Toplantıları ile bu güzel geleneğimizin şehre, kültür hayatımızın içine taşınması gayretidir. Yaren ocaklarına katılanlara “yaren” denildiğini söyleyen Ömeroğlu yarenler, birbirleri için ileri derece dostlardır. Biz de Edebiyat Yarenleri Toplantılarımıza katılan arkadaşlarımızı bizlerin ve birbirlerinin yarenleri kabul ediyoruz dedi ve Avrasya Yazarlar Birliği çalışmaları hakkında bilgi verdi.

10 ülkeden 42 yazarın katlımı ile toplanan Edebiyat Yarenleri Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu'nun sohbeti Ataman Kalebozan, Necdet Ekici , Osman Çeviksoy ve Erkut Dinç 'in son hikayelerini okudurlar.

Yakup Ömeroğlu'nun sohbeti ve okunan hikayeleri Avraya  Yazarlar Birliği Youtube sayfasından takip edebilirler.