Kardeş Kalemler

Dil Araştırmaları

Kalemdaş

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

AYB - Edebiyat Akademisi

Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması

Bengü Yayıncılık

Türk Dünyasında Edebiyat Adamı Ödülleri

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Tataristan’ın Başkenti Kazan’da buluştu.

Bu yıl yedincisi yapılan Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi, Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazan’da, 28-30 Ağustos 2014 tarihlerinde toplandı.

TATMEDİA’nın ev sahipliği yaptığı Kongreye 14 ülkeden 35 edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenleri katıldı.

Kongre’de Türk Dünyası Edebiyat Dergilerinin Ortak AğıKalemdaş” sitesi de internetten yayınına başladı.

Türk Dünyasının önde gelen edebiyat dergilerini bir araya getiren VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi, 28-30 Ağustos 2014 tarihlerinde, Tataristan’ın başkenti Kazan’da toplandı.

Kongre, bu yıl Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin ev sahipliğinde, Avrasya Yazarlar Birliği, TÜRKSOY, TATMEDİA ve Tataristan Kültür Bakanlığı işbirliği ile düzenlendi.

2008 yılında birincisi İstanbul’da yapılan Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi 2 kez Ankara’da bir kez de KKTC’de toplandı. Kongre, Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamalarının başladığı 2012 yılında Kültür Başkenti olan Astana’da, sonraki yıl Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında bir araya gelmişti. Türk Dünyasında üçüncü Kültür Başkentliğini üstlenen Tataristan’ın Başkenti Kazan’da toplanan kongre, Türk Dünyası Kültür Başkentleri etkinliklerinin geleneksel bir parçası olma özelliğini de kazandı.

Türk Dünyasından önde gelen edebiyat dergilerini bünyesinde toplayan Kongre, dergiler arasında işbirliğinin artırılması, tecrübe paylaşımı ve kardeş ülkelerin edebiyatlarına sayfalarında yer vererek, Türk halklarının edebiyatlarının karşılıklı tanınmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl toplanıyor.

VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi, 28 Ağustos 2014 günü saat 09.00’da Tataristan Milli Kütüphanesi Salonunda açılış toplantısını yaptı. Açılış oturumu divan başkanlığını Tataristan Halk Şairi Ravil Fayzulin’in yaptığı Kongreye, Türk Dünyasından gelen delegelerin yanı sıra TATMEDİA Yönetim Kurulu Başkanı ve Tataristan Enformasyon Bakanı Irek Minahmetov, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rafis Kurbanov, Kazanlı yazarlar ve aydınlar katıldı.

Tataristan Enformasyon Bakanı Irek Minahmetov, yaptığı açılış konuşmasında Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazan’da kardeş halkların edebî temsilcilerini görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kazan şehrinin tarih boyunca bölge halklarının kültür hayatında oynadığı etkin rolden bahseden Minahmetov, geçtiğimiz yıl yapılan Dünya Üniversiteler Arası Spor Oyunları organizasyonu, bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti faaliyetleri, her yıl yapılan uluslar arası film festivalleri, tiyatro ve opera günleri gibi faaliyetlerle bu etkinliğini günümüzde de devam ettirdiğini belirtti. Gelecek yıl ise Tataristan’da Kitap Yılı ilan edilmesiyle Kazan’ın yine bölge halklarının kültür dünyasına önemli katkılar sağlayacağını belirti ve katılımcılara iyi dileklerini bildirdi.

TÜRKSOY Temsilcisi Malik Otarbayev’de TÜRKSOY Genel Sekretreri Düsein Kaseinov’un kongreye gönderdiği mesajı okudu.

VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi açılış oturumu Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Dr.Yakup Ömeroğlu’nun konuşması ile devam etti. Kongrenin Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamına alınmasına yardımlarını esirgemeyen Tataristan Başkanı Rustem Minnihanov ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsein Kaseinov’a tüm katılımcılar adına şükranlarını ifade ederek konuşmasına başladı. Tataristan Kültür Bakanı Ayrat Sibgatullin, TATMEDIA-Tataristan Enformasyon Kurumu Başkanı İrek Minnahmetov, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rafis Kurbanov’a da katkılarından dolayı şükranlarını bildiren Ömeroğlu, Kongrenin düzenlenmesinde özverili çalışmalarından dolayı TATMEDİA Genel Müdür Yardımcısı Sembel Taşıeva’ ya da özel teşekkürlerini sundu. Yakın tarihlerde geçirdiği operasyon nedeniyle aramızda bulunamayan ve her yıl bu kongrenin toplanmasında büyük emekleri olan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsein Kaseinov’a geçmiş olsun dileklerini bildirdi. Ömeroğlu ayrıca, Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresinin kurucuları arasında bulunan İran’da yayınlanan Varlık Dergisi kurucusu ve genel yayın yönetmeni olan Dr. Cevat Heyet’in vefat haberini bildirerek merhuma Allah’tan rahmet, Varlık camiasına başsağlığı dileklerini ifade etti. Varlık Dergisinin yaşadığı bu büyük acı sebebiyle bu yıl aralarında bulunamadığını belirten Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Ömeroğlu, Kardeş Kalemler Dergisi olarak Varlık Dergisi ile birlikte ortak bir Dr. Cevat Heyet sayısı yayınlayacaklarını bu çalışmaya imkânlar ölçüsünde Bakü’de yayınlanan Azerbaycan Dergisi’nin de destek vereceğini söyledi. Geçtiğimiz Kongrelerde üzerinde çalışılan ve kurulması kararı alınan Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Ortak Ağı’nın kuruluş çalışmalarının Avrasya Yazarlar Birliği tarafından tamamlandığını ve Kazan’da açılışının yapılacağını söyledi. Kalemdaş adıyla yayına başlayacak ortak ağın edebiyat dergileri ve Türk halkları edebiyatları arasındaki ilişkilerin sürekli hale getirilmesi ve dünyaya tanıtılması konusunda büyük katkı sağlayacağını ümit ettiklerini bildirdi. Kalemdaş’ın yayın hayatına başlamasında büyük emekleri olan Avrasya Yazarlar Birliği Bilişim Danışmanı Sadettin Akyıl’a da özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve Kongreye çalışmalarında başarılar diledi.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlı, Tataristan Kültür Bakanı Ayrat Sibgatullin, TATMEDIA-Tataristan Enformasyon Kurumu Başkanı İrek Minnahmetov, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rafis Kurbanov, TATMEDİA Genel Müdür Yardımcısı Sembel Taşıeva’ya birer teşekkür plaketi takdim etti.

Kongre çalışmalarını Edebiyat ve Tarih konulu oturumla sürdürdü. Oturumda Türkiye’den Kardeş Kalemler Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Akbaş, Tataristan’dan Kazan Utları Dergisi Editörü İlfak İbrahimov, Kırgızistan’dan Canı Alatov Dergisi Kurucusu ve Kırgız Şiir Akademisi Başkanı Omar Sultanov, Özbekistan’dan Gülistan Dergisi temsilcisi Tahir Kahhar, Kazakistan’dan Julduz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ulugbek Esdevlet, Başkurdistan, Agıydil Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Emir Eminev, Kırım, Yıldız Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dilever Osman ve Tataristan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü Müdürü Rafael Hakimov birer konuşma yaptı.

Özbekistan temsilcisi Tahir Kahhar, TATMEDIA (Tataristan Enformasyon Kurumu) Başkanı İrek Minnahmetov’a çapan giydirdi.

TİKA temsilcisi Nuri Kılıç, Kongreye başarılar dileyen ve TİKA çalışmaları hakkında bilgi veren bir konuşma yaptı.

Tataristan Milli Kütüphanesi ve Genel Arşiv İdaresinde bulunan belgelerden oluşan Nadir Eserler Sergisinin Açılışı’ndan sonra yapılan üçüncü oturumda Kırgızistan’dan Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Omar Sultanov, Tataristan’dan, Volga Bölgesi Kazan Federal Üniversitesi Edebiyat Profesörü Hatıyp Minnigulov, Dağistan’dan Tan Çolpan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Supiyanat Mamayeva, Kabardin Balkar Cumhuriyeti’nden Mingi Tau Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Asker Doduyev, İran’dan Sahra Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Abdurrahman Deveci konuştular.

Kırgız Şiir Akademisi Başkanı Omar Sultanov, Tataristan Halk Şairi Ravil Fayzullin’e akademinin onur üyeliği beratını takdim etti.

Piramida Restoranında yenilen öğle yemeğinden sonar heyet Milli Müzeye hareket etti. Tataristan coğrafyasında bulunan arkeolojik ve tarihi eserlerle tanışan heyet Musa Celil’in “Moabit defteri”ni ilgi ile izlediler. Daha sonra Musa Celil heykeline çelenk koyan heyet Tataristan Yazarlar Birliği’ne gitti.

Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rafis Korbanov’un başkanlığında Günümüzdeki Türk Dünyası Edebiyat Dergileri oturumu yapıldı. Bu oturumda OAO “Tatmedia” Genel Müdür Danışmanı Ravil Fayzullin, Drama eserler yazarı, Rkail Zaydulla, Tavan Atal Dergisi Genel Yayın Yönetmeni (Çuvaşistan) Arseniy Tarasov, Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Karaçalı birer konuşma yaptılar.

Verilen aranın ardından Avraysa Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Ortak Ağı Kalemdaş’ın tanıtımını yaptı. Kalemdaş, dergi yöneticileri ve toplantıya katılan yazarlar tarafından ilgiyle karşılandı.

Kazan Federal Üniversitesi Filoloji ve Kültürlerarası İletişim Enstitüsü Müdürü Redif Camaletdinov ise Kongrede “Tatarica” dergisini tanıtımını yaptı.

Kongre, II. Dünya Savaşında Almanlar tarafından başı giyotinle kesilerek öldürülen şair Musa Celil ve arkadaşları hakkında film ile Tufan Tufandı İşte adlı belgesel filmleri izlediler.

Toplantı sonrasında, Yazarlar Birliğinden Tarihî Tatar Semtine Yürüyerek giden katılımcılar, Tatarskaya Usadba restoranında akşam yemeğini yediler. Semtin restorasyonuna ve ikram edilen Tatar yemeklerine katılımcıların ilgisi büyük oldu.

29 Ağustos, Cuma günü Kazan şehrinin sembollrinden biri olan Kazan nehri üzerine inşa edilen Kazan Şeklindeki yeni evlendirme dairesi önünde buluşarak Tarihî Bulgar Şehrine hareket etti. Türk halkları arasında İslam dininin resmi olarak ilk kabul edildiği Bulgar Şehri, Liman tarafından girilerek gezildi.

Akmescit’de kılınan Cuma namazından sonra Cengizhan Restoranı’nda öğle yemeği yenildi.

Ekmek müzesi ve Tataristan İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü’nün arkeolojik kazıları hakkında bilgi alan heyet Bulgar şerhinden etkilenmiş olarak ayrıldı.

Ğaliesğar Kamal Tatar Devlet Akademi Tiyatrosunda “Zenger Şel” (Mavi Şal) tiyatro oyununu birlikte izleyerek Kremlin Restoranına akşam yemeği için hareket etti.

30 Ağustos Cumartesi günü Tataristan Cumhuriyeti Devlet Şurası Binasına hareket edildi.

Tataristan Cumhuriyeti Devlet Şurası Başkanı Ferit Muhammetşin’le görüşme yapıldı. Küçük salonda yapılan görüşmede Tataristan Cumhuriyeti Devlet Şurası Başkanı Ferit Muhammetşin, katılımcıları selamlayan bir konuşma yaptı. Görüşmede Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu’da VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi katılımcıları adına bir teşekkür konuşması yaptı.

Kazan Kremlinde Kul Şerif Cami, Siyümbike Minaresi ve diğer tarihi eserleri gezen heyet, Butlerov Caddesindeki Biler Kafesi’nde öğle yemeği yedi. Yemeklerin alışılmamış şekilde haber metninde özellikle belirtilmesine hayret eden okuyucularımız olabilir. Ancak Tatar mutfak kültürünün en güzel örneklerinin ikram edildiği bu yemek programları, yalnızca bier yemek değil zengin birer kültür sunumlarıydı. Bu sebeple Kongre haberleri arasında özellikle yer alması gerektiğini düşündük.

Ğ. Kamal Tiyatrosuna giden heyet burada Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnihanov ile tanıştılar. Konuklara yakın ilgi gösteren Sayın Cumhurbaşkanı bu yılkı Tukay ödülünü Kongre katılımcılarından Meydan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Vahit Şaehoviç İmamov’a takdim etti.

14.00- Ğ. Kamal Tiyatrosu önündeki meydanda düzenlenen kutlama etkinliklerine seyretme ve Ğ. Tukay Devlet Ödülü törenine katılma.

Ğabdulla Tukay heykeline çelenk koyan VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi katılımcıları buradan Hipodromda at yarışlarını seyretme üzere hareket ettiler.

Biler Palas oteli restoranında düzenlenen akşam yemeğin sonra Kongrenin sonuç bildirisinin müzakeresi ve 2015 yılında Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı değerlendirmeleri yapıldı. Aşağıda sunulan sonuç bildirisin oy birliği ile kabul edildiği toplantıda Kırgızistan’dan Kırgız Şiir Akademisi Başkanı, Halk Şairi Omar Sultanov’u 2015 yılında Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı ilan etti.

Omar Sultanov’u tebrik ve Kongreyi değerlendirme konuşmalarının yapılması ile VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi sona erdi.

VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi
Sonuç Bildirisi

VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi, Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin ev sahipliğinde, TATMEDİA, Tataristan Kültür Bakanlığı, TÜRKSOY ve Avrasya Yazarlar Birliği’nin işbirliği ile 28-30 Ağustos 2014 tarihlerinde, Tataristan’ın başkenti Kazan’da toplanmıştır.

Kongreye, 14 ülkeden önde gelen 38 edebiyat dergisinin genel yayın yönetmeni ve temsilcileri katılmıştır.

Kongre, Tataristan Milli Kütüphanesi Salonunda başlamış ve Tataristan Yazarlar Birliği’nde devam etmiştir.

Kongrede, Edebiyat ve Tarih, Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Arasındaki İlişkilerin Geliştirilmesi oturumları yapılmış ve Kazan Üniversitesi Filoloji ve Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü tarafından yayınlanan TATARİCA isimli bilimsel derginin tanıtımı yapılmış,

VI. Kongrede açılması kararı alınan Kalemdaş “Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Ortak Ağı”nın internette açılışı gerçekleştirilmiş, portalın daha aktif kullanılması için değerlendirmelerde bulunulmuştur ( www.kalemdas.com).

Katılımcılar, Tarihî Bulgar Şehrini ziyaret etmişler ve Tataristan Cumhuriyet Günü ile Kazan Şehri kutlamalarına katılmışlardır.

Kongre katılımcılar, Tataristan Cumhuriyet Günü kutlamaları vesilesiyle Tataristan Cumhuriyet Başkanı Rustam Minnihanov’la görüşmüşlerdir.

VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi delegeleri, Tataristan Parlamentosunu ziyaret etmişler ve Parlamento Başkanı tarafından kabul edilmişlerdir.

Kongre iştirakçileri;

 • Kongrenin, Kazan’da toplanmasını sağlayan Tataristan Cumhuriyet Başkanı Rustam Minnihanov’a şükranlarını sunarak;
 • En üst düzeyde organizasyon ve sıcak evsahipliği ile çalışmaların gerçekleşmesine katkı sağlayan Tataristan Kültür Bakanı Ayat Sibgatullin’e, Tataristan Enformasyon İdaresi Başkanı İrik Minnahmetov’a, TATMEDIA Genel Müdürlüğüne, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanlığı’na, uluslararası ulaşım sponsorluğunu üstlenen TİKA Başkanlığına ve çalışmaları büyük bir titizlik ve ustalıkla idare eden Sembel Taisheva başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederek,

aşağıdaki hususların kamuoyu ile paylaşılmasına kararları vermişlerdir:

 1. Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Genel Yayın Yönetmenlerinin Tataristan’da buluşmalarından duydukları memnuniyetin ifade edilmesine;
 2. Kazan’da bulundukları süre içerisinde, Türk Dünyası Başkenti etkinliklerinden yakından haberdar olan iştirakçiler, yıl içerisindeki tüm çalışmaları için başta Tataristan Kültür Bakanı Ayat Sibgatullin olmak üzere tüm emeği geçenlere şükranlarının bildirilmesine;
 3. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresinin toplanmasında her yıl değeri ölçülemeyecek katkılar sunan, Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamaları başta olmak üzere pek çok emsalsiz kültür faaliyeti ile Türk halklarının dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesini sağlan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsein Kaseinov’a; geçirdiği operasyondan dolayı geçmiş olsun dileklerinin bildirilmesine,
 4. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresinin kurucularından olan ve İran’da yayınlanan Varlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr.Cevat Heyet’in vefatından duydukları üzüntünün ifade edilmesine ve tüm Varlık Dergisi camiasına başsağlığı dileklerinin iletilmesine;
 5. KALEMDAŞ, Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Ortak Portalının aktif çalışması için iştirakçi dergilerin yeni sayılarının portal idaresine ulaştırılmasına,
 6. Her yeni sayıdan seçilecek bir edebî eserin portalda yayınlanması için önerilmesine,
 7. Türk dillerinden çevirileri yapılarak dergilerde yayınlanan eserlerin telif ve çeviri nüshaları ile birlikte portala gönderilmesine,
 8. Kazan’da toplanan kongrede kullanılan amblemin Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi Amblemi olarak belirlenmesine,
 9. Her yıl verilen Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı-2014 ödülünün Aralık Ayında Azerbaycan’ın Bakü Şehrinde yapılacak olan III. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Yarışması Ödül Töreni ile birlikte verilmesine,
 10. Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı TÜRKSOY tarafından 2014 yılının Türkmen Şairi Mahtumgulu Firagi Yılı ve Kırgız Ozanı Toktogul Satılganov Yılı ilan edilmesi dolaysı ile, edebiyat dergileri olarak, adı geçen şairlerin tanıtılması için yapılacak çalışmalara destek verilmesine,
 11. Edebiyat dergileri arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine, ülkeler arasında dergi mübadelesinin artırılmasına ve dergilerin içinde kütüphane adreslerinin de bulunacağı belirlenecek bir ortak listeye gönderilmesine;
 12. Yıl içerisinde Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti faaliyetlerinin kongre üyesi dergilerde duyurulmasına,
 13. 2015 yılında Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı olarak Kırgız Şiir Akademisi Başkanı Omor Sultanov’un ilan edilmesine,
 14. VIII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresinin, imkânlar uygun olduğu takdirde, 2015 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti’nde toplanmasına,

Karar vermişlerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

VII. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi
Katılımcıları Adına

Dr. Yakup Ömeroğlu

Azerbaycan

 1. İntikam Kosımov, Azerbaycan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
 2. Elçin Hüseyinov, Edebiyat Gazeti Genel Yayın Yönetmeni

Başkurdistan RF

 1. Amir Aminev, Agidel Dergisi editörü
 2. Nail Gaitbaev, Başkurtistan Yazarlar Birliği Başkanı
 3. Ahad Salihov, AYB Başkurtistan Temsilcisi

Dağistan RF

 1. Süpiynat Mamaeva, Tang Çolpan Dergisi editörü

Gagauzya ML

 1. Todur Zanet, Ana Sözü Dergisi Editörü

İran-Иран

 1. Abdurahman Deveci, Sahra Gazetesi

Karaçay Malkar RF

 1. Asker Doduyev, Mingitau Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni
 2. Mutalib Bebbaev, Malkar Yazarlar Birliği Başkanı

Kazakistan- Казакстан

 1. Nesipbek Dautayli, Jambıl Dergisi Editörü
 2. Rahimcan Otorbayev, Ak-Jayık Dergisini Editörü
 3. Ulugbek Yesdaulet, Juldız Dergisini Başkanı
 4. Janarbek Asimcan, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı, Kalamger Medya Grubu Başkanı
 5. Nurgazli Oraz (Нургали Ораз), (Almatı Akşamı Gazetesi Kültür İşlerinden Sorumlusu)

Kıbrıs

 1. İsmail Bozkurt, KIBATEK Başkanı, Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı-2014

Kırgızistan

 1. Omor Sultanov, Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı
 2. Aydarbek Sarmabetov, Canı Alatoo Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Kırım

 1. Dilaver Osman, Yıldız Dergisi Editörü

Özbekistan

 1. Tahir Kahhar (Тахир Каххар), Gülistan Dergisi Temsilcisi

Türkiye

 1. Yakup Ömeroğlu, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı
 2. Ali Akbaş, Kardeş Kalemler Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
 3. Bahtiyar Aslan, Türk Edebiyatı Dergisi Editörü
 4. Ali Karaçalı, Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
 5. Nuri Kılıç, TİKA

TÜRKSOY

 1. Malik OTORBAYEV, TÜRKSOY

Çuvaşistan

 1. Tarasov Arseniy Alekseeviç, Tavan Atal Dergisi Baş Editörü
 2. Karyagina Marina Fedorovna, Şair, Drama yazarı, Çuvaşistan Cumhuriyeti Emektar Sanatçısı

Tataristan Cumhuriyeti

 1. Irek Jaudatoviç Minnahmetov, Tataristan Enformasyon İdaresi Başkanı
 2. Nail Akramoviç Kambeev, Tataristan Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi Müdürü
 3. Sümbel Nurislamovna Taşiyeva, TATMEDİA Açık Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı
 4. İslam Galiahmetoviç Ahmetizyanov, Tataristam Cumhuriyeti Miletvekili, TATMEDİA Açık Anonym Şirketi Genel Müdür Danışmanı
 5. Ravil Abdrahmanoviç Fayzulin, Şair, Yazar, Tataristan Halk Şairi Ünvanı Sahibi, Rusya Cumhuriyetine Emeği Geçen Sanatçı Ünvan Sahibi, Abdullah Tukay Devlet Ödülü Sahibi (1973), M. Celil Ödülü Sahibi (1970), TATMEDİA Açık Anonim Şirketi Genel Müdür Danışmanı) (1999)
 6. Rüstem Gusmanoviç Galiullin, İdel Dergisi Baş Editörü, Tataristan Yazarlar Birliği Üyesi
 7. İlfak Mirzoeviç İbrahimov, Kazan Utları Dergisi Baş Editörü, Tataristan Yazarlar Birliği Üyesi
 8. Vahit Şaehoviç İmamov, Meydan Dergisi Baş Editörü, Abdullah Tukay Devlet Ödülü Sahibi, Tataristan Yazarlar Birliği Üyesi
 9. Gilyusa Raufovna Zakirova, Gaile Hem Mektep Dergisi Baş Editörü
 10. Lyabib Leronov, Bizim Miras Dergisi Baş Editörü, Tataristan Yazarlar Birliği Üyesi
 11. Konstantin Anatolyeviç Malışev, Suvar Dergisi ve Zarya Edebi Yılığının Baş Editörü
 12. Hatip Yusupoviç Minnegulov, Filoloji İlimleri Doktoru, Tataristan Yazarlar Birliği Üyesi
 13. Rafael İsmagiloviç Haliullov, Çayan Dergisi Baş Editörü

Has Bahçe Edebiyat Sohbetleri

II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması
 

Copyright © 2018 Avrasya Yazarlar Birligi. All Right Reserve.
AYB Türk Dünyası Yazarlar Birliği üyesidir.