Kardeş Kalemler

Dil Araştırmaları

Kalemdaş

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

AYB - Edebiyat Akademisi

Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması

Bengü Yayıncılık

Türk Dünyasında Edebiyat Adamı Ödülleri

 "TÜRK DÜNYASI YAZARLAR MECLİSİ"

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında oluşturulan "Türk Dünyası Yazar Meclisi"nde 18 ülkeden gelen 48 yazar, aynı dili konuşan ülkeler arasında kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için düşüncelerini ve önerilerini dile getirdiler.

Valilik Konferans Salonu'nda düzenlenen "Türk Dünyası Yazar Meclisi"nin açılış töreninde yaptığı "hoşgeldiniz" konuşmasında Vali Güngör Azim Tuna, Türk dünyasına kültür başkentliği yapmak için kendilerine düşen misyonu eksiksiz yerine getirmeye çalıştıklarını, "Türk Dünyası Yazar Meclisi"nin kültürel ilişkilerimizin daha da geliştirmesinde önemli rol oynayacağını belirterek şöyle dedi: "Bütün yazarlarımız değerler dün bir misyon yükleniyor. Sizlerin bu yürekliliği geleceğe ilişkin umudumuzu artırıyor. Temennimiz Türk dünyasında hayatın her alanında hem nitelik hem de nicelik bakımından ortaklığın artmasıdır." Vali Tuna'nın konuşmasının ardından çalıştaya katılan 48 konuk yazar kardeş ülkeler arasındaki kültürel ilişkileri geliştirmek için neler yapılması gerektiğini belirten konuşmalar yaptılar.

"TÜRKLERİN ÇOK ZENGİN BİR EDEBİYATI VAR"

Türk Dünyası Yazarlar Meclisinin açılışında söz alan Türk Dilli Ülkeler Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev, Türk Dünyası yazarlarının bir araya gelip bilgi ve deneyimlerini paylaşmasından mutluluk duyduğunu söyledi: "Büyük bir coğrafyada yaşayan milyonlarca insan iftiharla ve gururla 'ben Türküm' diyor. Türklerin büyük bir edebiyatı var. Türk dünyası edebiyatı bir örgütleşme ihtiyacı doğdu ve Türk dünyasının eski kültür merkezi Eskişehir'de bu örgütlenme gerçekleşti. Bu faaliyetin esas amacı halkları yakınlaştırmak olacaktır. Edebiyat halklar arasında köprüler oluşturur. Birbirimizi daha iyi anlamak için edebiyat en iyi araçtır."

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, TÜRKSOY'un 21 yıldır bu tür kültürel etkinlikleri, buluşmaları, gönül birlikteliklerini sağlamak amacıyla büyük çaba gösterdiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl boyunca Eskişehir'de, "2013 Kültür Başkenti" bağlamında gerçekleştirilen etkinliklerde Türk Dünyası'nın çeşitli konulardaki kültürel zenginliklerinin sergilendiğini belirten Purtaş, TÜRKSOY'un 20 yılda elde ettiği birikimleri katlayarak artırdığını söyledi. Purtaş, Türk Dünyası'nın kültürel zenginlikleri insanlığa tanıtacak, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak bu tür etkinliklere her zaman destek vereceklerini dile getirdi.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Eskişehir'de kültür başkentliği kapsamında birçok alanda çeşitli faaliyetler düzenlendiğini belirterek, "Türk dünyasında yazarların bir araya gelmesi hepimizin arzusuydu. Bu arzu Eskişehir'e kısmetmiş." dedi.

Türk Dünyası Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Türk Dünyası Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Omar Sultanov "Meclis"in kuruluş amacını ve bu çatı altında yapılması düşünülen etkinlikleri anlattılar.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "Tüm yazarlarımızın başımızın üzerinde yeri vardır. Kültürümüzü geleceğe taşıyacak kitapları onlar üretiyor ve kayıt altına alıyorlar. Bu bakımdan Türk dünyasında da yazarların ortak bir dil kullanması 'Dilde, Fikirde, İş'te birlik' yolunu ebediyen açık tutacaktır. Kültürümüzü geleceğe taşıyan yazarlarımız büyük Yazarlar Meclisi, 18 Şubat'ta atılan imzalarla Eskişehir'de gerçekleşti. 20 yılı aşkın süredir bu hayali kuruyorduk. Bu hayalimizin gerçekleştiği için çok mutluyuz. İnşallah bu tür etkinlikler artarak devam eder" diye konuştu.

Kırgızistan Milli Yazarlar Birliği Başkanı Omor Sultanov da Türkiye'nin dünyadaki güçlü devletler arasında yer aldığını belirterek, Türk dünyasında yaşayan insanların Türkiye'ye ümitle baktığını söyledi.

TÜRK DÜNYASI YAZARLAR MECLİSİ'NDE NELER KONUŞULDU?

6 ve 7 Mayıs tarihlerinde Türk Dünyası Yazarlar Meclisi çatısı altında yapılan çalıştaylarda, yazarın insanlığa olan sorumluluğu, teknolojinin kitaba ve kitapçılığa olan etkileri, kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde yazarların ve kitapların rolü gibi konularda yazarlar görüşlerini dile getirdiler.

"Dünya Karşısında Yazar" konulu çalıştayın Oturum Başkanı Fiedor Zanet, Başkan Yardımcısı Yousef Ghojogh, Sekreter'i Nurğali Oraz; "Kitap Teknolojiye Yeniliyor mu?" konulu çalıştayın Oturum Başkanı Kamil Aliev, Başkan Yardımcısı Kerimbek Kaydırakunov, Sekreter Muttabip Bebbayev; "Yazar Halkan" konulu çalıştayın Oturum Başkanı İlya İvanov, Başkan Yardımcısı Hayal Rıza, Sekreter Muqdad Mohammed Tawfiq idi.

Çalıştaylarda konuk yazarlar düşünce, görüş ve dileklerini dile getiren konuşmalar yaptılar.

TÜRK DÜNYASI KİTAP ŞÖLENİ

Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Türk Dünyası Kitap Şöleni"nin açılışı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın katılımıyla dün gerçekleştirildi. Bakan Avcı, Vilayet Meydanı'nda kurulan şölen alanının açılış kurdelesini Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve Türk Dünyası'nın çeşitli köşelerinden gelen yazarlarla birlikte kesti.

Daha sonra, kardeş ülkelerden ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yayıncıların katılımıyla düzenlenen kitap fuarındaki stantları tek tek gezen Bakan Avcı ve beraberindekiler, yetkililerden bilgi aldılar. Türk Dünyası'nın çeşitli yörelerinden gelen yazarlar, Bakan Avcı'yla buluşmadan yararlanarak, Türk dili konuşan ülke yazarlarının daha sık buluşmalarını sağlamak için Türkiye'nin gerçekleştirdiği bu tür etkinliklerden duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Bakan Avcı, standları gezerken kendisine hediye edilen Mehmed Niyazi'nin "Çanakkale Mahşeri" adlı kitabını basına göstererek, "Bu kitabı bütün çocuklarımıza okutmamız gerekir" dedi.

 

Haber: Kemal Sallı

 

 

Has Bahçe Edebiyat Sohbetleri

II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması
 

Copyright © 2017 Avrasya Yazarlar Birligi. All Right Reserve.
AYB Türk Dünyası Yazarlar Birliği üyesidir.