Kardeş Kalemler

Dil Araştırmaları

Kalemdaş

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

AYB - Edebiyat Akademisi

Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması

Bengü Yayıncılık

Türk Dünyasında Edebiyat Adamı Ödülleri

Eskişehir’de VI. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresinde imzalanan protokolle, Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği kuruldu.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Konseyi’nin 23 Ağustos 2012′de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen “Eğitim, Bilim ve Kültür İş Birliği” toplantısı sonuç bildirisinde Sayın Cumhurbaşkanlarımızın gösterdiği istikamet doğrultusunda Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev, Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yakup Ömeroğlu, Kırgızistan Milli Yazarlar Birliği Başkanı Omor Sultanov tarafından Eskişehir’de imzalanan protokolle Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği resmen kuruldu.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği’nin kuruluş protokolünün İsmail Gaspıralı anısına yapılan bir toplantıda imzalanması ise törene ayrı bir anlam kattı.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile Eskişehir Valisi ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna ise Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği kuruluş protokolünü müşahit olarak imzaladılar.

İmza töreninin ardından Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği’nin dönem başkanlığına seçilen Anar Rzayev, yaptığı konuşmada, böyle bir konseyin dönem başkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konseyin önemli görevleri yerine getireceğini ifade eden Rzayev, “Somut işler yapacağız. Türk yazarlarını yakınlaştıracağız, bütünleştireceğiz. Türk dünyası için önemli hizmetler vereceğiz” dedi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği sekretaryasını ise merkezi Ankara’da bulunan Avrasya Yazarlar Birliği, TÜRKSOY’la koordinasyon halinde yürütecek.

 

Has Bahçe Edebiyat Sohbetleri

II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması
 

Copyright © 2017 Avrasya Yazarlar Birligi. All Right Reserve.
AYB Türk Dünyası Yazarlar Birliği üyesidir.