Kardeş Kalemler

Dil Araştırmaları

Kalemdaş

Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi

AYB - Edebiyat Akademisi

Uluslararası Kaşgarlı Mahmud Hikâye Yarışması

Bengü Yayıncılık

Türk Dünyasında Edebiyat Adamı Ödülleri

Türk Dünyası gerek kültür tarihimizi ilmek ilmek ören tarihi şahsiyetleri ile gerekse günümüzde yaşayan yazar, şair ve sanatçıları ile çok büyük bir zenginliğe sahip.

Bütün bu zenginliği öncelikle Türk halklarının birbirine ve sonrada bütün dünyaya tanıtma görevini üstlenen TÜRKSOY, büyük kültür hazinesine hizmet ediyor olmaktan dolayı bahtiyardır.

Pek çok zümrüt, yakut ve işlenmiş her türden mücevherin bulunduğu kültür hazinemizin en zengin bölgelerinden birisi hiç şüphesiz Azerbaycan’dır.

Dede Korkut’tan Fuzulî’ye, Meragî’den Hacıbeyli’ye Türk kültürünün büyük değerlerini yetiştiren odlar yurdu, sanatın ve estetiğin sıcaklığını, tarihin her döneminde, evrensel düzeyde yayabilmiş şanslı bölgelerdendir.

Yakın dönem Azerbaycan edebiyatının önmeli isimlerinden birisi hiç şüphesiz Resul Rıza’dır.

İçinde bulunduğumuz 2010 yılı bu büyük Azerbaycan şairinin, Resul Rıza’nın doğumunun 100. yılı.

TÜRKSOY, Türk halklarının kültür ve sanat adamlarının tanıtımına verdiği önem çerçevesinde Resul Rıza’nın Doğumunun 100. Yılı anma faaliyetini de çalışma programı içine almıştır.

Ankara’da düzenlediğimiz “Doğumunun 100. Yılında Resul Rıza Anma Toplantısı”, büyük şairin oğlu ve Türk Dünyasının yaşayan en önemli hikayecilerinde Azerbaycan Yazarlar Birliği ve pek çok organizasyonda işbirliği yaptığımız edebiyat dünyamızın en faal kuruluşlarından Avrasya Yazarlar Birliği’nin katkılarıyla daha da zenginleşmiştir.

Resul Rıza’nın seçme şiirlerinden oluşan yeni bir kitaptaki eserler, oğlu ve Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar tarafından seçilmiş, değerli şairlerimiz İmdat Avşar’ın kaleminden Türkiye Türkçesine çevrilmiş, Türk Dünyasının tek ortak edebiyat dergisi Kardeş Kalemler’in Genel Yayın Yönetmeni Şair Ali Akbaş’ın redaksiyonu ile yayına hazırlanmıştır.

Emeği geçen tüm dostlarıma teşekkür ediyorum.

Elinizdeki kitapta Resul Rıza’nın dünyasını bulacaksınız.

Onu tanıdıkça sevecek, sevdikçe onun şiirlerini daha çok okumak isteyeceksiniz.

Doğumunun 100. Yılında büyük şairi rahmetle ve minnetle anıyorum.

İnanıyorum ki, bu dil yaşadıkça onun şiirleri her zaman dillerde olacak ve sonsuza kadar okunacak.

 

Has Bahçe Edebiyat Sohbetleri

II. Uluslararası Dede Korkut Tiyatro Eseri Yarışması
 

Copyright © 2018 Avrasya Yazarlar Birligi. All Right Reserve.
AYB Türk Dünyası Yazarlar Birliği üyesidir.